فناوری اطلاعات

نروژ رأي‌گيري الکترونيک را کنار گذاشت!

دولت نروژ به اين نتيجه رسيد که مي‌بايست طرح آزمايشي استفاده از سيستم‌هاي رأي‌گيري مجازي را به اتمام برساند و مانند سال‌هاي قبل از صندوق‌هاي اخذ رأي و روش‌هاي سنتي استفاده کند. 
 
به گزارش موج، دولت نروژ پس از سال‌ها بررسي و سرمايه‌گذاري‌هاي فراوان، تمام رأي‌گيري‌هاي انجام شده بين سال‌هاي ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ ميلادي را به صورت الکترونيکي برگزار کرد و اين فرصت را در اختيار شهروندان قرار داد تا از طريق اينترنت رأي خود را اعلام کنند.
اما اين طرح آزمايشي سرانجام به اتمام رسيد و دولت نروژ به صورت رسمي اعلام کرد که نگراني رأي‌دهندگان از امنيت سيستم، مشخص بودن اينکه هر فرد به چه کسي رأي داده است و احتمال عکس‌العمل بعدي دولتمردان به رأي‌دهندگان موجب شده است تا در نهايت سيستم اخذ رأي الکترونيک کنار گذاشته شود.
گفته مي‌شود که در اين جريان اختلافات سياسي و ناتواني اين سيستم آزمايشي براي رسيدن به اهداف از پيش تعيين شده موجب شد تا تصميم به کنار گذاشتن آن گرفته شود.
"سازمان مدرن‌سازي نروژ" با انتشار بيانيه‌اي توضيح داد که هم‌اکنون زمان خاتمه دادن به اين سيستم فرا رسيده است و مذاکرات انجام شده در پارلمان و ميان دولتمردان براي به‌ روز رساني سيستم اخذ رأي به نتيجه نرسيده است.
لازم به ذکر است که اين سيستم در سال ۲۰۱۳ بسيار مورد انتقاد قرار گرفت و در جريان برگزاري انتخابات، منتقدان توانستند اختلالاتي را در سيستم رمزنگاري پيدا کنند و در نهايت مهندسان نرم‌افزار اعلام کردند که بايد ابزارهاي امنيتي قوي‌تري را براي آن به کار بندند. 

​​