امنیت

هنوز 300 هزار سیستم در مقابل Heartbleed آسیب‌پذیرند

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز Errata Security، بیش از 300 هزار سیستم اصلی در سراسر جهان همچنان نسبت به Heartbleed آسیب‌پذیر هستند و می‌توانند در جریان مواجه با آن به مشکلات عدیده بربخورند.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این شرکت امنیتی در وبلاگ رسمی خود توضیح داد که در جریان آخرین بررسی‌های خود 309 هزار و 197 سیستم اصلی و جامع را شناسایی کرده است که هنوز وصله نشده‌اند و در مقابل Heartbleed آسیب‌پذیرند.
 
این در حالی است که از زمان شناسایی این حفره خطرناک بیش از دو ماه می‌گذرد و در این دوره زمانی انواع ابزارهای امنیتی مبتنی بر استاندارد OpenSSL عرضه شد تا جلوی مشکلات موجود در این زمینه گرفته شود.
آسیب‌پذیری Heartbleed به دنبال برخی حفره‌های امنیتی در سیستم متن‌باز Open SSL ایجاد شد و طی آن‌ها هزاران سیستم اصلی، سرور، روتر، شبکه رایانه‌ای و ... در سراسر جهان آسیب‌ دیدند.
 
این بدافزار با گسترش هرچه بیشتر در سراسر جهان سعی کرد شناسه‌های کاربری و رمز عبور را از کاربران سرقت کند و همین مسئله باعث شد در بسیار از موارد خسارات جبران‌ناپذیری به کاربران وارد شود.
مرکز Errata توضیح داد که در زمان انتشار Heartbleed موفق شد بیش از 600 هزار سیستم آلوده را شناسایی کند. اما باید توجه داشت که صاحبان این سیستم‌ها برای وصله آن با سرعت بسیار آهسته حرکت کردند.
 

​​