تلفن همراه

احتمال گرانی جهانی گوشی

ساحره چمنی - فناوران : در حالی که بازار موبایل دنیا بدون نوسان قیمت به سر می‌برد اما تحلیلگران بنا به دلایلی پیش‌بینی می‌کنند که در طول سه ماهه چهارم سال 2014 قیمت گوشی با افزایش چشمگیری همراه خواهد شد. بر اساس این گزارش از چند سال گذشته نوسان زیادی در قیمت گوشی‌های موبایل مشاهده نشده، از این رو افزایش قیمت گوشی در طول سه ماهه بعدی سال را می‌توان مساله مهم و خبرسازی دانست.بر این اساس دلایلی برای افزایش قیمت گوشی وجود دارد که پرداختن به آنها خالی از لطف نیست.
 
 
عرضه آیفون
شاید گفتن اینکه عرضه آیفون باعث افزایش قیمت گوشی در بازار جهانی شود، خیلی عجیب به نظر برسد. اما این موضوع محتمل است.بر این اساس پیش‌بینی شده با عرضه گوشی آیفون 6 قیمت سایر گوشی‌های هوشمند 5 تا 10 درصد افزایش خواهد یافت.اما چرا؟ بر اساس اخبار اپل قرار است آیفون 6 را در دو نسخه 4/7 و 5/5 اینچی ماه آینده وارد بازار کند.
 
 قیمت
اپل از سال 2007 با عرضه نخستین آيفون تاثیر بزرگی بر بازار موبایل دنیا داشت و حتی تعیین قیمت برای گوشی‌هایی که هر سال وارد بازار کرده،‌ روی بهای سایر گوشی‌های اثر گذاشته تا آنجا که شرکت‌‌هایی مثل سامسونگ و ال‌جی و اچ‌تی‌سی گوشی‌هایی با قیمتی نزدیک یا حتی گران‌تر به بازار عرضه می‌کنند. اما امسال شایع شده که اپل گوشی‌های جدیدش را با قیمت بالاتری نسبت به هر سال به بازار عرضه خواهد کرد و اگر این اتفاق بیفتد انتظار می‌رود که سایر گوشی‌های هوشمند هم با افزایش قیمت 5 تا 10 درصدی همراه خواهند شد.
 
 تولید
ظاهرا اپل قصد دارد میزان تولید گوشی‌هایش را امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش دهد، بنابراین تعداد بیشتری گوشی برای تولید سفارش خواهد داد. بر این اساس کارخانه‌های بیشتری درگیر ساخت گوشی برای اپل خواهند شد و به این ترتیب میزان تولید گوشی توسط سایر برندها کاهش خواهد یافت.
 
 تعداد آيفون
شرکت اپل درصدد است 70 تا 80 میلیون دستگاه از گوشی آیفون در طول پاییز امسال وارد بازار کند، بنابراین علاوه بر فاکسکان که نه تنها برای اپل، بلکه برای سایر برندهای گوشی‌ساز، موبایل تولید می‌کند، کارخانه‌های دیگری نیز به تولید گوشی برای اپل خواهند پرداخت.بر این اساس تولید کنندگان ممکن است به انتخاب مشتریان خود و گزینش آنها بپردازند. اپل برند معروفی است و ساخت و تولید گوشی برای این کمپانی آمریکایی نه تنها برای کارخانه‌های گوشی‌ساز سابقه مهمی به شمار می‌رود بلکه پول بیشتری را به جیب آنها سرازیر می‌کند، زیرا ساخت گوشی آيفون درآمد بیشتری برای کارخانه‌ها نسبت به سایر گوشی‌ها در بر دارد. در نتیجه پیش‌بینی می‌شود کارخانه‌های چینی به منظور درآمد بیشتر در پی تولید آیفون 6، سفارش سایر شرکت‌های موبایلی را نپذیرند. 
به این ترتیب شرکت‌های موبایلی با مشکل مواجه می‌شوند زیرا تقریبا همه آنها در کارخانه‌های مشترکی گوشی‌های‌شان را به تولید می‌رسانند. 
بنابراین شرکت‌های موبایلی برای اینکه بتوانند با کارخانه‌های تولید قراردادی برای ساخت گوشی‌های‌شان منعقد کنند، لازم است قیمت بالاتری پیشنهاد دهند تا شرکت‌ها را متقاعد به ساخت گوشی‌های موبایل کنند که در این صورت هزینه تمام شده برای ساخت گوشی بالا می‌رود و بالتبع قیمت گوشی هم افزایش خواهد یافت و از سوی دیگر اگر میزان تولید هم کاهش یابد پس به دلیل کمبود گوشی سایر برندها مجبورند گوشی‌های‌شان را با قیمت بالاتری عرضه کنند.
 
 سلیقه بازار
اما از سوی دیگر باید دید که سلیقه بازار چیست و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند که از چه مدل گوشی‌هایی سود بیشتری را به جیب می‌زنند.
اپل با شرکت فاکسکان کار می‌کند که محصولات برندهای دیگر مثل نوکیا، مایکروسافت، سونی، بلک‌بری، دل، ایسر و تعداد دیگری از شرکت‌ها را می‌سازد. بنابراین ساخت گوشی‌ آیفون 6 احتمالا کار تولید سایر شرکت‌ها را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.
 
 سایر گوشی‌ها
در طول دومین نیمه سال سونی نیز جدیدترین گوشی هوشمندش با نام Xperia Z3 را معرفی می‌‌کند، نکسوس بعدی گوگل راهی بازار خواهد شد، سامسونگ گلکسی نوت بعد را عرضه می‌کند و سایر شرکت‌ها از نوکیا و مایکروسافت گرفته تا ال‌جی، اچ‌تی‌سی، هوواوی، زدتی‌یی و موتورولا و لنوو گوشی‌هایی به بازار عرضه خواهند کرد که به دلیل قرق شدن کارخانه‌ها توسط اپل، بنابراین شرکت‌های سازنده گوشی احتمالا قیمت ساخت گوشی‌ را افزایش خواهند داد. بنابراین می‌توان انتظار داشت که قیمت گوشی‌هایی که در طول این دوره به بازار عرضه می‌شوند با افزایش همراه شود. 

​​