گوشی

زندگی بـا هجوم ارتش غارتگر

منبع: همشهری آنلاین
اگر اهل بازی‌های آنلاین باشید حتما نام بازی clash of clans بازی جنگ قبیله‌ها را شنیده‌اید.
 
در این بازی شما رهبر قبیله‌ای هستید كه با استفاده از ابزارهای در دسترس و استراتژی خاص خودتان باید در جنگ‌های مختلف بر دهكده‌های دیگر پیروز شوید و در جنگ‌های مختلف بین قبایل تا جایی كه می‌توانید دست به غارت و تاخت و تاز مجازی بزنید. در این بازی جذاب با انواع دهكده‌ها روبه‌رو هستید و این امكان را دارید كه دهكده و امپراتوری خود را با سلیقه خودتان بنا كنید. البته بنای دهكده به این آسانی‌ها هم نیست چرا كه هنگام كمبود ابزارها، دشمنان مختلف به شما حمله‌ور می‌شوند كه باید با استراژی‌تان آنها را سركوب كنید. البته اگر از پایه ساختمان‌های خود را اصولی بچینید و دیوارها را درست تعبیه كنید، بدون شك دشمن را ناكام خواهید گذاشت. در محبوبیت این بازی همین بس كه توانسته در گوگل‌پلی رتبه 4/8 از 5 را به‌دست آورد؛ یك بازی فوق العاده سرگرم‌كننده كه می‌تواند زندگی‌تان را نیز تغییر دهد!
 
دست به جیب شوید
 
جنگ قبیله‌ها از بازی‌هایی است كه واحد‌های پولی و مالی خود را دارد. از این‌رو پس از چندی، كاربر با 2گزینه بسیار متفاوت روبه‌رو می‌شود؛ یكی اینكه برای رشد و آبادانی دهكده‌ای كه از ابتدای بازی ‌به شكل تدریجی ساخته و ساعت‌های زیادی را صرف آن كرده، دست به جیب شده و به مدد كارت‌های اعتباری و دلار واقعی! پول مجازی بازی را خریداری كند. و اما راه زجرآور دوم این است كه پول خود را حفظ كرده و به جای آن ساعت‌ها و گاه روزها منتظر بماند. شاید باورش برای بسیاری مشكل باشد كه در همین ایران خودمان كسانی هستند كه آنقدر معتاد به این بازی شده‌اند كه گاه تا ماهی چند صد‌هزار تومان از جیب خود هزینه می‌كنند!
 
افیون خوشرنگ و لعاب
 
تب این بازی تاكنون به جان خیلی‌ها افتاده به‌طوری‌كه ساعت‌ها افراد را پای تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند میخكوب می‌كند. شاید باور نكنید اما افراد زیادی هستند كه از خواب شب و كار روز خود می‌زنند كه مبادا قلعه‌شان مورد حمله قرار بگیرد و تمام داروندارشان را از دست بدهند. از این‌رو بسیاری از كارشناسان معتقدند این بازی اعتیادآور است. در بسیاری از نظرسنجی‌هایی كه در كشور‌هایی چون نروژ، هلند و انگلیس انجام شده، نمونه‌های متعددی از اثر مخرب اعتیاد به این بازی بر زندگی طبیعی كاربران دیده می‌شود. مانند زنی كه از اینكه همسرش مدام درحال این بازی بوده و به او و خانواده توجهی نمی‌كرده، به ستوه آمده و جدا شده است. یا مادری كه آنقدر سرگرم بازی شده كه در نهایت از كودك خود غافل شده و مسئولان مدرسه كودك از او شكایت كرده‌اند!
 
جنگ قبیله‌ها و نژاد‌ها
 
در این بازی رئیس قبیله‌ای وجود دارد كه تمام امكانات مانند تغییرات در قبیله، عزل و ارتقای اعضا و ... را داراست. همچنین بار اول سازنده قبیله رئیس آن است كه البته بعدها می‌تواند شخص دیگری را جایگزین خود كند. این رویكرد قبیله‌ای می‌تواند به مرور منجر به افزایش حس برتری‌جویی جمعی و نوعی ترویج تبعیض‌ن‍ژادی و گروهی شود؛ به‌ویژه كه معمولا گروه‌ها و قبیله‌ها براساس كشور‌ها و نژادها و خصوصیات یكسان كاربران شكل می‌گیرند.
 
از قلعه كوروش كبیر تا قلعه پرسپولیس
 
ایرانیان بسیاری طرفدار این بازی هستند و قبیله‌های زیادی را با نام و نشان‌های مختلف طراحی كرده‌اند و با یكدیگر متحد شده‌اند.خلیج‌فارس، ایرانیان و... از اسم‌هایی است كه ایرانی‌ها برای قبیله‌هایشان انتخاب می‌كنند. همه‌جور سلیقه هست، مثلا اسم بعضی قبیله‌ها یزد و تهران و شیراز است كه مخصوص ساكنان آن شهر درست می‌شود. یا مثلا قلعه استقلال یا پرسپولیس. اما این قبیله‌ها صرف‌نظر از اتفاقات درون‌گروهی‌ای كه در آنها رخ می‌دهد و باعث نزدیكی و آشنایی و دوستی كاربران كم سن و سال با دیگر غریبه‌ها به شكل كنترل نشده می‌شود، مشكلات دیگری را نیز در پی دارد. این دسته‌بندی‌ها درپاره‌ای از موارد منجر به درگیری‌های عقیدتی و شدت یافتن اختلافات قومی و بین‌شهری می‌شود كه باید مواظب باشید گرفتار آنها نشوید.
 
چت‌روم‌های بوق‌دار!
 
چت‌های این بازی گسترده است و می‌توان در سطوح مختلف دونفره، درون‌گروهی و چت عمومی از آنها استفاده كرد. معمولا الفاظ و واژه‌هایی در این چت‌ها دیده می‌شود كه برای همه گروه‌های سنی مناسب نیست و بسیاری از آدم‌های عادی و سالم نیز از شنیدن چنین كلماتی ابا دارند. از طرف دیگر از آنجا كه فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی بازی با نیروهای به‌اصطلاح دشمن بجنگد، استمرار چنین بازی‌هایی فرد را پرخاشگر و ستیزه‌جو بار می‌آورد. از این‌رو اگر كودك شما به این بازی علاقه‌مند است، بهتر است كمی بیشتر مواظب او باشید!
 
حمله به سوی هیجان!
 
جذابیت و هیجان این بازی و بازی‌های مشابه، وقت و انرژی زیادی از كاربران و به‌خصوص كودكان می‌گیرد. به‌طوری‌كه بعضی از كودكان تا دیروقت مشغول بازی هستند و صبح‌ها زودتر از وقت معمول بیدار می‌شوند تا قبل از مدرسه رفتن كمی بازی كنند و این موضوع بی‌شك آسیب‌رسان خواهد بود و علاوه بر تنبلی و بی‌تحركی باعث افت تحصیلی می‌شود. خلاصه كلام اینكه از آنجا كه اكثر بازی‌های موجود در بازار به‌ترتیب سن رده‌بندی نشده‌اند، توصیه می‌كنیم خانواده‌ها با یك مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی اجازه انجام اینگونه بازی‌ها را در مدت زمان مشخص و تحت قوانین شفاف خانوادگی به فرزندانشان بدهند. بی‌شك همه ما می‌دانیم كه اگر در هر كاری افراط و تفریط وجود داشته باشد حتی دربازی‌كردن، مشكلات یكی پس از دیگری سربرمی‌آورند.
 
راه و رسم یك شبه ره صدساله رفتن
 
در ابتدای این بازی كاربر تنها صاحب یك دهكده بسیار بسیار ساده و ابتدایی است كه باید به مرور آن را به روز و مدرن كند. اما با توجه به اینكه هزینه این‌كار زیاد بوده و حوصله كاربران برای رسیدن به هیجان مراحل بالاتر كم است رفته‌رفته ترغیب می‌شوند كه هرچه زودتر پیشرفت كرده و یك‌شبه ره صدساله بروند. از این‌رو هر كاربری به مرور مانند دیگر كاربران دست به‌كار شده و ضمن حمله به همسایه‌ها و دیگر بازیكنان دست به غارت اموال و دارایی‌های مجازی آنها می‌زند. پس از چندی این ویژگی باعث می‌شود تا اولا كاربر در زندگی به‌شدت كم‌حوصله و بی‌تاب و تحمل شده و دنبال راه‌های نامشروع برای رسیدن زودهنگام به خواسته‌اش باشد؛ ثانیا حس غارتگری و تمایل به تاراج به شكل غریبی در او تقویت شود و هر كاری را برای رسیدن به هدفش مجاز بداند.

​​