باندپهن ثابت

رگولاتوری: پروانه‌های PAP,ISDP,ISP و PSTN به پروانه‌های FCP و ISP تبدیل می‌شوند

پس از ده سال از صدور اولین پروانه های تامین، توزیع و ارایه خدمات اینترنتی در قالب پروانه های PAP, PSTN, ISDPوISP و با عنایت به فرارسیدن زمان تمدید  آنها،  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با توجه به شرائط جدید كشور و اصلاحات جدید در پروانه های اپراتورهای بزرگ،  اصلاح ساختاری پروانه های حوزه ارتباطات ثابت در كشور را در دستور كار خود قرار داده است.
 
دكتر صادق عباسی شاهكوه معاون بررسیهای فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با روابط عمومی سازمان در بیان علت این رویداد گفت:"علی رغم سرمایه گذاری های فراوان و توسعه قابل توجه پهن باند در این مدت بویژه در چند سال اخیر توسط شركتهای دارای پروانه، همچنان كشور در این بخش از نقطه مطلوب فاصله داشته  و پتانسیل های زیادی برای رشد و پاسخ به تقاضای انباشته وجود دارد كه تحقق آن نیازمند سرمایه گذاری های گسترده  و حضور شركتهای توانمند است."
 
وی در ادامه ضمن توضیح فرایند شكل گیری و روش اصلاح ساختار پروانه ها افزود:"  براساس سیاستهای كلی مصوب كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اصلاح و صدور مجوزهای جدید به نحوی است كه منجر به افزایش سرمایه گذاری و توسعه بازار پهن باند و خدمات مبتنی بر آن و نیز رقابت سازنده میان اپراتورها و افزایش كیفیت خدمات گردد. به همین منظور پس از حدود شش ماه مطالعه و تحلیل تجربیات داخلی و خارجی در این زمینه توسط مشاور، سازمان اصول كلی صدور پروانه های جدید را در دو دسته ارتباطات ثابت (FCP) و خدمات ارتباطی ثابت (ISP) آماده ارایه به كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نموده است. پیش از ارسال اصول كلی یاد شده  به كمیسیون، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در راستای رعایت اصل مشورت پذیری و شفافیت رگولاتوری، در تاریخ ۳/۶/۱۳۹۳ به طور رسمی پیش نویس  اصول حاكم تدوین شده را به دبیرخانه شركتهای PAP ، سازمان نظام صنفی (برای اطلاع دارندگان پروانه های ISP و ISDP ) و كلیه شركتهای دارای مجوز تلفن ثابت ارسال كرده است و با تعیین مهلت یك هفته ای خواستار اعلام نظرات شد تا انشاءالله بتواند با تصویب كمیسیون قبل از پایان شهریور ، با صدور مجوزهای جدید،  تحولی شگرف در بازار ارتباطات پهن باند كشور ایجاد نماید".
 
پروانه های جدید در دو دسته صادر می شوند
معاون بررسیهای فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در تشریح نوع پروانه های جدید اظهار داشت :"در صورت تصویب پیش نویس اصول حاكم بر پروانه های جدید، متقاضیان اعم از دارندگان پروانه های PAP، PSTN، ISDP و ISP و سرمایه گذاران جدید میتوانند در دو دسته پروانه ارتباطات ثابت (FCP) و پروانه خدمات ثابت (ISP) متقاضی دریافت پروانه شوند. دارندگان پروانه ارتباطات ثابت(FCP) مجاز به راه اندازی شبكه مستقل ارتباطی (انتقال و دسترسی) و نیز ارایه خدمات ارتباطی و انتقال داده ثابت بر بستر آن خواهند بود و دارندگان پروانه خدمات ثابت (ISP) هم می توانند از پورتها و اتصالات ایجاد شده توسط اپراتورهای مجاز مانند شركتهای دارای پروانه FCP، بهره¬برداری نموده و آنها را به مشتریان نهایی عرضه نمایند".
 
وی در پاسخ به پرسشی در زمینه مدت زمان اعتبار پروانه های یاد شده گفت: "پروانه های جدید ISP به صورت ملی و با مدت اعتبار پنج سال صادر می گردد و به این ترتیب یكی از مشكلات پروانه های قبلی یعنی استانی بودن آنها و لزوم تمدید دو سال یكبار آنها حل می شود. پروانه های FCP نیز به صورت ملی و منطقه ای با مدت اعتبار ده سال صادر می شود و با هدف تمركز زدایی و توسعه در شهرهای كمتر توسعه یافته و استفاده از توان شركتهای محلی،  دارندگان پروانه منطقه ای می توانند در همه كشور بجز ۸ شهر تهران، مشهد، تبریز، اصفهان ، كرج ، شیراز ، اهواز و قم فعالیت نمایند. همچنین  پرداخت حق الامتیاز متناسب  برای دریافت پروانه های ملی و منطقه ای و تادیه ضمانتنامه بانكی برای حسن اجرای تعهدات در نظر گرفته شده است". 
 
وی در ادامه افزود: "علاوه بر حق الامتیاز، اخذ پروانه FCP مستلزم احراز شرایط شایستگی توسط رگولاتوری است و دریافت پروانه توسط شركتهایی كه قبلاً پروانه PAP, ISDP و PSTN داشته اند تنها در صورتی كه  معیارهای شایستگی را كسب نمایند امكان پذیر است. به منظور تسهیل شرائط برای دارندگان پروانه های فعلی، تقاضاها در قالب كنسرسیوم  تشویق شده است".
 
تعهد به ایجاد شبكه و توسعه خدمات بجای پورت شماری 
عباسی در بیان مزایای پروانه های جدید اظهار داشت :" بر خلاف پروانه های قبلی PAP، ایجاد پورت مبنای تعهد در پروانه های FCP نیست و اپراتورهای دارای پروانه می بایست هر ساله درصدی از شبكه مورد نیاز خود را مستقل از شبكه اپراتور غالب (شركت مخابرات ایران) تامین نمایند. به این ترتیب رقابت در بخش زیرساختهای دسترسی و انتقال شبكه توسعه می یابد. 
 
همچنین  تسهیم درآمد سه درصدی از فروش خدمات و تضمین حداقلی برای آن در هر سال، منجر به تلاش دارنده پروانه FCP برای توسعه خدمات میگردد و در عین حال در نظر گرفتن پارامترهایی برای سنجش میزان واگذاری خدمات به صورت عمده فروشی به دارندگان پروانه ISP  نیز مشوق رقابت نیز خواهد بود.  شاخص ترافیك تبادل شده میان دارندگان پروانه به ترافیك گیت وی بین الملل در راستای الزامات شبكه ملی اطلاعات و سرانه پهنای باند به ازای هر پورت از دیگر شاخص های ارزیابی كیفیت خدمات هستند كه این امر منجر به ارتقاء كیفیت خدمات دهی به استفاده كننده نهایی میگردد".
 
اپراتورهای برتر FCP امكان اخذ مجوز فركانس را دارند
دكتر عباسی در تشریح شیوه انتخاب اپراتورهای FCP  بیان داشت : " مكانیسم  ارزیابی و انتخاب اپراتور یا اپراتورهای برتر دارنده مجوز FCP جهت استفاده از طیف فركانسی بی¬سیم باندوسیع ثابت در اصول پروانه های جدید در نظر گرفته  شده است. به این ترتیب با ارزیابی رگولاتوری شركتهای توانمندی كه تعهد كافی به توسعه خدمات بی سیم ارایه نمایند می توانند با دریافت  فركانس جهت ارایه خدمات پیشرفته پهن باند اقدام  نمایند. طبیعی است به دلیل محدودیت باند فركانسی شرائط ارزیابی نسبتاً سخت گیرانه خواهد بود و البته همكاری دارندگان پروانه با هم در نظر گرفته خواهد شد".
 
افزایش حجم بازار  و ایجاد رقابت سازنده میان اپراتورها  با سیاست جدید رگولاتوری 
وی در پایان مصاحبه اظهار نمود: "انتظار میرود با صدور مجوزهای جدید و ارتقاء سطح پروانه های قبلی، حذف مقررات دست و پاگیر همچون صدور استانی مجوزها، محدودیت در ایجاد شبكه دسترسی و انتقال، انحصار واگذاری پروانه ها به تعداد محدود شركتها و.. شركتهای توانمند تقویت شده و زمینه سرمایه گذاری قابل توجه داخلی و خارجی در بازار ارتباطات پهن باند ثابت كشور فراهم شود مساله ای كه قطعا منجر به رقابت سازنده میان اپراتورها  و افزایش كیفیت و كمیت خدمات خواهد شد.

​​