اینترنت و شبکه

الف: سوال شرعی را صحیح بپرسید

الف - وحید دهقان بهابادی: 

اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
 
 
با مطالعه اجمالی تاریخ ایران می توان به نقش بی بدیل مرجعیت پی برد. مرجعیتی که گاهی با حکم تحریم تنباکو فتنه ای تاریخی را خنثی می کند، گاهی نظام شاهنشاهی را سرنگون می کند و گاهی با فتوای خود مانع از تجزیه کشوری همچون عراق می گردد.
 
اما در چند سال اخیر با رشد فناوری های گوناگون, مسایل جدیدی مطرح می شود که نیازمند به روز شدن مراجع می باشد. نوشته شدن این مطلب به بهانه استفتایی می باشد که دیروز خبر آن در رسانه ها منتشر گردید و لینک آن در الف در ادامه می آید:alef.ir/vdcayonue۴۹neu۱.k۵k۴.html?۲۳۹۲۴۳
 
در باب این سوال و جواب چند نکته قابل بیان است:
 
١- سوال دارای فرضیات غلطی است و به گونه ای القا می کند که گویا برای اولین بار اینترنت پرسرعت بر روی گوشی ها فراهم شده است در حالی که قبلا رایتل چنین امکانی را عرضه کرده و قبل از آنهم بسیاری از افراد با اتصال بیسیم از طریق ADSL و وایمکس از این امکان بهره برده اند.
 
یا اینکه گفته شود بسیاری از کشورها حتی کشورهای لاییک چنان سالم سازی را انجام داده اند هم به نظر اطلاعات غلطی است زیرا بسیاری از کشورها اساسا آنچه را که ما بعنوان محدودیات اخلاقی می شناسیم را قبول ندارند چه برسد به آنکه بخواهند جلوی آنرا بگیرند.
 
همچنین به نظر می رسد بحث پیوست فرهنگی در رابطه با تماس تصویری مطرح شد نه کلیات اینترنت پرسرعت.
 
از سوال که بگذریم در جوابی که توسط مرجع عالیقدر آقای مکارم بیان شده نکاتی به نظر می آید:
 
١- ایشان با استناد به متن سوال بیان کرده اند که مجوزهای لازم گرفته نشده در حالی که می دانیم اینگونه نیست و اساسا بدون اخذ مجوز اپراتورها قادر به ارایه این خدمات نیستند.
 
٢- مفاسد ذکر شده از قبیل دسترسی به عکس ها و فیلم های غیراخلاقی هم اکنون هم در دسترس است هرچند ارایه اینترنت پرسرعت امکان اینکار را بیشتر فراهم می کند ولی اگر به خاطر این مسایل باید از ارایه اینترنت پرسرعت همراه جلوگیری کرد پس باید ADSL و وایمکس و... هم غیرمجاز اعلام گردند.
 
٣-ماهیت شبکه ملی اطلاعات هم تا جایی که توسط مسئولین گفته شده اساسا در تضاد با اینترنت نیست و بیشتر جهت ارایه خدمات داخلی با سرعت بیشتر مطرح می شود.
 
در پایان این نکته خاطرنشان می گردد مسلما نویسنده هرگز خود را در مقام وارد کردن نقد به مراجع گرامی که عمر خود را در راه اسلام صرف کرده اند نمی داند ولی با رشد شگفت انگیز فناوری لازم است مراجع و علی الخصوص اعضای دفتر این عزیزان در این زمینه هم به روز باشند تا پاسخگویی به این قبیل سوالات جهت دار با تامل بیشتری صورت گیرد.

​​