تلفن همراه

از مخبر‌الدوله تا واعظی; ارتباطات ایران را چه کسانی برقرار کردند؟

منبع: ایسنا
محمود واعظی که اولین وزیر ارتباطات دولت یازدهم به‌شمار می‌رود، خود را هفتادمین وزیر ارتباطات کشور می‌داند.
 
 
براساس اسناد موجود اولین فردی که در حوزه ارتباطات تلاش کرده و مسوولیتی در این زمینه داشته را می‌توان علی قلی خان مخبر‌الدوله دانست که به نوعی از او به عنوان اولین وزیر ارتباطات کشور در سال 1285 یاد می‌شود.
 
Nadimi-24-4.jpg
 
پس از او طی 108 سال 69 وزیر بر مسند وزارت ارتباطات تکیه زده‌اند و به طور متوسط می توان گفت میانگین عمر وزارت در این بخش حدود یک و نیم سال بوده است. همچنین میان این وزرا 13 نفر دارای مدرک دکتری و پنج نفر نیز مهندس بوده‌اند.
 
حسین قلی‌خان مخبر‌الدوله دومین فردی بوده که تصدی ارتباطات کشور را بر عهده گرفته و پس از او فتح‌اله خان اکبر، میرزا حسن خان مشیر‌الدوله، شکر‌اله خان صدر و اسدالله شمس ملک آراء دیگر افرادی هستند که رده‌های سوم تا ششمین وزیر ارتباطات ایران را به خود اختصاص داده‌اند.
 
بنابر مستندات موجود میرزا ابراهیم خان غفاری کاشی هفتمین وزیر ارتباطی کشور بوده و پس از او میرزا اسماعیل‌ خان، میرزا حسین‌خان، ابوالحسن خان پیرنیا، صادق صادق، حسنعلی کمال هدایت و احد اتابکی دیگر وزرای این حوزه بوده‌اند.
 
اما از اسماعیل مرزبان در شرایطی به عنوان چهاردهیمن وزیر یاد می‌شود که وی اولین فردی است که دارای مدرک دکتری بوده است. پس از او جعفرقلی، اسداله خان قدیمی، محمود خان کاشی غفاری، جعفر قلی خان هدایت، صادق خان اکبر گیلانی، تقی خواجوی، احمد خان پیرنیا، عبدالحسین خان شیبائی، مصطفی قلی‌خان هدایت، سرلشگر خدایارخان، محمودخان انصاری، میرزا حسن‌خان، بهرام فرج اله از دیگر افرادی بوده‌اند که تصدی این پست را برای دوره‌ای برعهده داشته‌اند.
 
قاسم صور‌اسرافیل نیز بیست‌وهشتمین وزیر ارتباطات بوده که پس از او محمدعلی دولتشاهی، نظام‌الدین حکمت، محمد حکیمی، ابراهیم علو، حمید سیاح، فضل‌اله بهرامی، علی معتمدی، محسن رییس، نصر‌اله انتظام، ابوالقاسم فروهر، نادر آراسته، احمد اعتبار، محمود نریمان، سهام‌الدین غفاری کار را دنبال کرده‌اند.
 
منوچهر اقبال نیز چهل‌ودومین متصدی ارتباطاتی کشور بوده و البته دومین فردی به‌شمار می‌رود که برای تصدی این پست مدرک دکتری داشته است. اعزاز نیک‌پی، سید علی نصر، جواد بوشهری،‌ محمدعلی وارسته، سید جلال‌الدین طهرانی، مهندس امیرقاسم اشراقی، مهندس احمد زنگنه، یوسف مشار، دکتر غلامحسین صدیقی، مهندس سیف‌اله معظمی، سرتیپ عباس فرزانگان، دکتر عبدالحسین اعتبار، مهندس هوشنگ سمیعی، دکتر فرهنگ شفیعی، فتح‌اله ستوده، کریم معتمدی، لطفعلی صمیمی، دکتر محمدحسین اسلامی نیز دیگر وزرای ارتباطات قبل از انقلاب اسلامی به شمار می‌روند.
 
اما طی 36 سال پس از انقلاب اسلامی ایران، اولین وزیر پست و تلگراف شهید دکتر محمود قندی بوده و پس از او مهندس سید مرتضی نبوی این سمت را برعهده داشته است.
 
مهندس سید محمد غرضی سومین وزیر ارتباطات پس از انقلاب اسلامی ایران و شصت‌وچهارمین وزیر این حوزه بود که پس از او دکتر محمد رضا عارف، دکتر سیداحمد معتمدی، دکتر محمد سلیمانی و دکتر رضا تقی‌پور برای تصدی امور ارتباطی کشور انتخاب شده‌اند.
 
دکتر محمد حسن نامی نیز که تنها برای دوره‌ای چند ماهه در وزارت ارتباطات حضور داشت به عنوان شصت‌ونهمین وزیر کشور در این حوزه شناخته شده و پس از او با روی‌کار آمدن دولت یازدهم مدت یک سال و اندی است که دکتر محمود واعظی به فعالیت در این حوزه پرداخته است.

​​