باندپهن

مبین نت از پیاده‌سازی شبکه LTE ظرف سه ماه آینده خبر داد

مدیرکل تکنولوژی و طراحی شبکه‌ی شرکت ارتباطات مبین نت با بیان اینکه سرعت اسمی پیاده‌سازی مناسب در LTE حدود 100 تا 150 مگابیت بر ثانیه است گفت: اگر مجوزهای لازم را دریافت کنیم، به دلیل تخصص و دانشی که در سال‌های اخیر در این زمینه کسب کرده‌ایم، می‌توانیم ظرف دو تا سه ماه آینده شبکه‌ی LTE را راه‌اندازی کنیم.

علی طهماسبی افزود: در واقع، می‌توان گفت که تا آغاز به کار این تکنولوژی یک گام باقی مانده و آن هم گرفتن مجوز مربوطه از رگولاتوری است.
 
وی با بیان اینکه از چند ماه گذشته تستهای نهایی و آزمایشگاهی را برای ارایه‌ی خدمات LTE مبتنی بر سیم‌کارت به مشترکین آغاز کرده‌ایم بیان کرد: استفاده از سیم‌کارت یکی از نکات مثبت آن محسوب می‌شود و از جنبه‌های مختلف به نفع مشترکین و اپراتورها خواهد بود.
 
طهماسبی در عین حال با بیان اینکه مطالعات فنی توسط کارشناسان مبین‌ نت به منظور آشنایی با تکنولوژی و برنامه‌ریزی سایر اپراتورها در زمینه‌ی LTE از طریق حضور و سخنرانی در مجامع مهم بین‌المللی و داخلی در این سال‌های اخیر در دستور کار قرار گرفته است و به تازگی نیز به عضویت GTI درآمده‌ایم، اظهار کرد: گستردگی پیاده‌سازی شبکه‌ی LTE در سطح بین‌المللی و پشتیبانی فنی بیش‌تر تولیدکنندگان تجهیزات، باعث کاهش هزینه‌ها در بخش تجهیزات شبکه و تجهیزات سمت مشترکین شده است.
 
مدیرکل تکنولوژی و طراحی شبکه‌ شرکت ارتباطات مبین نت با بیان اینکه با آمدن LTE حداقل تا سه سال آینده ارایه‌ی وایمکس را نیز به‌طور هم‌زمان در مبین نت خواهیم داشت، به همایش LTE World 2014 که در تیرماه سال جاری در هلند برگزار شد اشاره کرد و گفت: در گزارشی که اینجانب در اجلاس جهانی LTE ارایه دادم، پیرامون طراحی مترو سایت به عنوان نقاط تجمیع ترافیک در شبکه با امکانات فیبر نوری، تجهیزات مایکروویو و دیتا، تجربه‌ی موفق مبین‌نت در ارایه‌ی خدمات باکیفیت و سرعت بالا و تمرکز بر سطح رضایت مشترکین از خدمات مطالبی را بیان کردم.
 
وی با بیان اینکه ظرفیت پهنای باند و ظرفیت اینترنت شرکت ارتباطات مبین‌ نت بیش از ۱۰ گیگابیت بر ثانیه است و هم‌اکنون عنوان گسترده‌ ترین شبکه‌ی ارتباطی پرسرعت بی‌سیم در ایران به مبین‌ نت اختصاص داده شده است بیان کرد: براساس دو سال مطالعه‌ی دقیق از ترافیک شبکه‌ی مبین‌نت، هم به لحاظ افزایش سرعت و هم به لحاظ افزایش حجم ترافیک مشترکین باند پهن، تقریباً ۲۰ درصد بالاتر از میانگین سالیانه‌ی جهانی قرار گرفته‌ایم که با توجه به بکر بودن بازار باندپهن کشور، این نتایج منطقی به نظر می‌رسد.
 
طهماسبی با بیان اینکه باید همگام با افزایش تعداد کاربران و مصرف آن‌ها، فرآیندهای بهینه‌سازی و بهره‌گیری از پروتکل‌های جدید ادامه یابد تا کیفیت خدمات ارایه شده به مشتریان مطلوب و قابل تضمین باشد اظهار کرد: استراتژی تمام اپراتورها این بوده که LTE را در مناطق HotSpot پیاده کنند و به مرور آن را گسترش د‌هند.
 
وی در ادامه افزود: در مبین‌نت قصد داریم با وجود بیش از ۷۰۰ هزار مشترک وایمکس فعلی طرح هم‌زمان ارایه‌ی خدمات وایمکس و LTE را اجر کنیم. طرح تجاری مبین‌نت به این شکل است که LTE را در باند فرکانسی متفاوت با باند وایمکس پیاده کرده و مشترکین وایمکس خود را حفظ کنیم و به مشترکین پرمصرف‌مان و یا بازارهای جدید، سرویس LTE ارایه دهیم.
 
وی با بیان اینکه این انتظار وجود دارد که رگولاتوری در تخصیص باندهای فرکانسی جدید یا بازنگری در نحوه‌ی استفاده از باندهای موجود، بر روی توانایی و عملکرد اپراتورها تصمیم‌گیری کند گفت: رگولاتوری می‌تواند براساس عملکرد و سابقه‌ی اپراتورها و طرح تجاری آن‌ها، اقدام به تخصیص بهینه‌ باندهای فرکانسی برای خدمات باند پهن کند. در این صورت می‌توان آینده‌ی روشنی برای شبکه‌های ارتباطی باندپهن در کشور متصور شد که امکان ارایه‌ی خدمات باکیفیت و با سرعت دسترسی بالا به مشترکین خواهند داشت.

​​