فناوری اطلاعات

نقاط آماده ارایه خدمت شبکه ملی اطلاعات مشخص می شود

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از ورود شبکه ملی اطلاعات به مرحله اجرایی خبر داد و گفت: به زودی برنامه پیشرفت منطقه ای این طرح اعلام و نقاط آماده ارایه خدمات مشخص می شوند.
 
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، نصراله جهانگرد در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه تلکام افزود: طراحی کلان شبکه ملی اطلاعات براساس ضوابط ابلاغ شده از سوی شورای عالی فضای مجازی انجام شده و هم اکنون طی جلساتی در شورای معین مرکز ملی فضای مجازی بررسی شده است.
وی با بیان اینکه برنامه شبکه ملی اطلاعات در کمیسیون های صنایع و فرهنگ مجلس شورای اسلامی ارایه شده است گفت: آمادگی داریم این مدل کلان ملی را در شورای عالی فضای مجازی عرضه کنیم.
به گفته وی جلساتی نیز با نخبگان فناوری داشتیم و قسمت های فنی نیز به تدریج در این شبکه کامل تر خواهد شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد: از نظر اجرایی نیز مشارکت ملی و تقسیم کار درحوزه زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات میان شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات و شرکت های اینترنتی با سازمان فناوری اطلاعات انجام شده و جدول های تقسیم کار نیز در کمیته های هماهنگی ترسیم شده است.
جهانگرد از سرمایه گذاری دولت در طرح شبکه ملی اطلاعات خبرداد و گفت: شرکت های مخابرات و شرکت های اینترنتی در این طرح سرمایه گذاری انجام می دهند و هماهننگی فنی و راهبردی با وزارت ارتباطات است از این رو مشکلی از نظر منابع مالی وجود ندارد و تنها تامین بودجه از سوی دولت مربوط به بخش زیرساخت هاست که شبکه دسترسی ایجاد شود.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه خدمات دهی شبکه ملی اطلاعات طبق برنامه پنجم توسعه به اجرا درخواهد آمد خاطرنشان کرد: هدف این است که تا پایان برنامه این شبکه در کل کشور از نظر اجرا کامل شود اما در صورت آماده شدن زیرساخت های هر منطقه خدمات مورد نیاز از جمله امکانات پرظرفیت و پرسرعت ارایه دهیم.
وی همچنین از حمایت از مراکز داده بزرگ در کشور خبر داد و افزود: همراه با شبکه ملی در قسمت کاربردی نیز برنامه کامل و جامعی برای تولید محتوای ملی و بومی و ترغیب به آمدن مراکز داده بزرگ به داخل کشور داریم.
وی افزود: سیاست های حمایتی و تشویقی دولت بر آن است که مصرف اینترنت داخل کشور به بیرون از کشور هدایت نشود و مراکز داده بومی مورد حمایت قرار گیرند؛از این رو از تولیدکنندگان نرم افزار و گردآوردندگان داده های بومی حمایت می کنیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه کمبود آدرس های اینترنتی نسخه ۴ که باعث بروز برخی اختلالات در شبکه دسترسی اینترنت شده است گفت که این مشکل جهانی وعمومی بوده و به دلیل ارتقای تکنولوژی پدید آمده است.
وی افزود: سازمان فناوری اطلاعات بیش از یک سال است که کمیته تخصصی برای مهاجرت به نسل جدید آدرس های اینترنتی تشکیل داده و گزارشات منظمی را به وزیر ارتباطات ارایه می دهد.
وی با بیان اینکه در این کمیته تخصصی دستگاه های مختلفی مشارکت دارند و برای آن برنامه ریزی درحال انجام است گفت: در این راستا اقداماتی برای چگونگی مهاجرت از نظام آدرس دهی نسل چهارم آی پی به نسل ششم در حال انجام است.
جهانگرد با بیان اینکه این پروژه هزینه های زیادی در حوزه نرم افزار، سخت افزار و مسایل امنیتی دارد گفت: کمبود آی پی آدرس های اینترنتی یکی از شکاف های تکنولوژی برای ما است که باید هر چه سریعتر و با تدبیر و مدیریت به اجرا درآید که هم اکنون این کار در حال مطالعه است.
وی خاطرنشان کرد: ما در کارگروه جهانی مهاجرت به نسخه ۶ آدرس های اینترنتی عضو هستیم و با هماهنگی سازمان های بین المللی در حال انجام این تغییرات در نظام آدرس دهی خواهیم بود.

​​