فناوری اطلاعات

تحول در دنیای آموزش و افزایش شکاف دیجیتال با اینترنت فوق سریع

منبع: FarsNews
نتایج یک بررسی در مورد همه‌گیر شدن اینترنت فوق سریع تا سال ۲۰۲۵ نشان می‌دهد این تحول هم دستاوردهای خارق‌العاده‌ای خواهد داشت و هم شکاف دیجیتال را تشدید می‌کند.
 
 
به نقل از گاردین، این گزارش که به طور مشترک توسط Pew Research Center  و  دانشگاه آلون تهیه شده بر مبنای مصاحبه با 1464 متخصص و فعال برجسته حوزه اینترنت تهیه شده و از آن‌ها سؤال شده که فکر می‌کنند با افزایش 50 تا 100 برابری سرعت اینترنت خانگی چه تحولاتی در این زمینه رخ می‌دهد.
 
در ابتدای این گزارش به این نکته اشاره شده که اینترنت کم سرعت مبتنی بر خطوط تلفن دسترسی به سایت‌های اولیه و ایمیل را ممکن می‌کرد، اینترنت سریع دانلود موسیقی و ویدیو و استفاده از شبکه‌های اجتماعی را ممکن کرد و اینترنت ابر سریع با سرعت چند گیگابیت بر ثانیه فناوری‌ها و خدمات فوق‌العاده‌ای را به ارمغان خواهد آورد.
 
انتقال تصاویر سه بعدی افراد و اشیا که حضور مجازی در نقاط مختلف جهان را برای افراد ممکن می‌کند یکی از دستاوردهای اینترنت ابر سریع است. همه گیر شدن اینترنت اشیا و چاپ سه بعدی محصولات مختلف و همین طور فراگیر شدن اشکال جدید و پیچیده‌تری از هوش مصنوعی هم در همین راستا پیش بینی شده است.
 
اما بیشترین تغییرات مربوط به بخش‌های آموزش و بهداشت خواهد بود و در عین حال در مورد خطرات افزایش شکاف دیجیتال بین کاربران فناوری و افراد محروم از آن هم هشدار داده شده است.
 
در حوزه آموزش شاهد همه گیر شدن کلاس‌های مجازی خواهیم بود، زیرا دانش آموزان نسل جدید از وسایل الکترونیک کمک آموزشی برای یادگرفتن و به اشتراک‌گذاری اطلاعات میان خود و معلمان استفاده می‌کنند. همچنین دسترسی به آموزش در منازل، محله‌ها و در قالب گروه‌های کاری و خانوادگی آسان تر می‌شود.
 
نظارت بر وضعیت بهداشتی و سلامت افراد هم با استفاده از اینترنت فوق سریع راحت تر شده و از ابزارهای مختلفی می‌توان برای کنترل لحظه به لحظه وضعیت سلامت و بهداشت افراد از لحظه تولد تا مرگ استفاده کرد. درمان بیماری‌ها از راه دور با به اشتراک گذاری اطلاعات دیان ای و امکان ویزیت مجازی پزشک تسهیل می‌گردد.
 
اما مشکل اصلی این است که شکاف دیجیتال تا سال 2025 در جهان برطرف نشده و در برخی نقاط دنیا تشدید نیز خواهد شد. همین مساله مشکلاتی را در دنیا به وجود می‌آورد. مشکل دیگر تشدید فعالیت‌های هکرها و جانیان دنیای مجازی و همین طور قانون شکنان هرزه نگاری اینترنتی است که ناامنی دنیای اینترنت را تداوم خواهد بخشید.

​​