باندپهن سیار

بریتانیا برای خدمات 4G صاحب طیف باند مخابراتی جدید می‌شود

مرکز Ofcom که قطب قانونگذاری مخابراتی و ارتباطی بریتانیا محسوب می‌شود برنامه‌ریزی‌های جدیدی انجام داده است که به موجب آن انگلیسی‌ها از سال آینده می‌توانند خدمات مبتنی بر شبکه مخابراتی 4G را بهتر و با کیفیت بالاتر در اختیار بگیرند.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این مرکز قانونگذار مخابراتی اعلام کرد که مشاوره‌های لازم برای برگزاری مزایده طیف باند مخابراتی جدید با طول موج 2.3 تا 3.4 گیگاهرتز انجام شده است.

طیف باند مخابراتی 2.3 گیگاهرتزی هم‌اکنون برای انتقال داده‌های موبایلی در 10 کشور جهان خارج از قاره اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به هند، چین و استرالیا اشاره کرد.

هم اکنون برخی از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار از جمله آیفون 5،‌ آیفون 5S، آیفون 6، آیفون 6 Plus و HTC Desire می‌توانند از خدمات طیف باند مخابراتی 2.3 گیگاهرتزی بهره ببرند.

طیف باند مخابراتی 3.4 گیگاهرتزی نیز برای ارایه نسل چهارم خدمات مخابراتی موسوم به 4G در شش کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به بریتانیا، کانادا و اسپانیا اشاره کرد.

پیش‌بینی شده است مزایده مربوط به طیف باند مخابراتی جدید بریتانیا اواخر 2015 یا اوایل سال 2016 میلادی برگزار شود. در این اتفاق طیف مخابراتی 40 مگاهرتزی در باند 2.3 گیگاهرتزی و همچنین طیف مخابراتی 150 مگاهرتزی در باند 3.4 گیگاهرتزی در اختیار شرکت‌های موبایلی قرار می‌گیرد.


​​