تلفن همراه

بازار 3 تریلیون دلاری "اینترنت اشیا" تا سال 2020

پیش‌بینی شده است که ارزش بازار جهانی خدمات و ابزارهای مربوط به اینترنت اشیا(IoT) از 1.3 تریلیون دلار در سال 2013 میلادی به 3.04 تریلیون دلار در سال 2020 برسد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مرکز تحقیقاتی IDC در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که ارزش بازار جهانی دستگاه‌های مربوط به اینترنت اشیا بین سال‌های 2013 تا 2020 میلادی رشد ثابت سالانه 13 درصد را تجربه می‌کند.

شرکت IDC که از بزرگترین مراکز تحقیقاتی در صنعت جهانی فناوری ارتباطات و اطلاعات محسوب می‌شود، بازار جهانی اینترنت اشیا را یک اکوسیستم جامع متشکل از سخت‌افزار، نرم‌افزار، خدمات، سیستم‌های ارتباطی و عوامل امنیتی معرفی کرد.

این مرکز "اینترنت اشیا" را یک شبکه از شبکه‌های گسترده می‌داند که بر اساس سیستم IP ارتباط میان انسان و دستگاه‌های الکترونیکی را برقرار می‌کنند و این شبکه جامع می‌تواند شامل سیستم‌های هوشمند، تجهیزات شبکه‌ای، خدمات ارتباطی، سیستم‌های داده و دیگر نرم‌افزارها، ابزار، خدمات و سیستم‌های امنیتی شود.

"ورنون ترنر"(Vernon Turner) یکی از مدیران ارشد شرکت IDC گفت: «اینترنت اشیا فرصت‌های فراوانی را پیش‌روی شرکت‌های فعال در حوزه فناوری قرار داده است و باعث می‌شود تمام مراکز سنتی و غیرسنتی در این حوزه بتوانند از این مزایا بهره‌مند شوند».

باید توجه داشت که این صنعت هنوز هیچ شرکت پیشگامی ندارد و به عبارت دیگر در شرایط کنونی هیچ شرکتی وجود ندارد که بتوانیم بگوییم بزرگترین تولیدکننده خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا است.

این شرکت نیازمند مشارکت‌ فراوان صنایع مختلف است تا بر اساس آن محصولات و خدمات کارآمد در اختیار کاربران قرار گیرند.


​​