باندپهن

امکان استفاده از حداکثر سرعت شبکه LTE در جهان وجود ندارد

چهارمین نسل از شبکه‌های مخابراتی با نام 4G LTE شناخته می‌شود که کاربران در حالت تئوری بر اساس آن می‌توانند با سرعت 450 مگابیت بر ثانیه اطلاعات مورد نظر خود را بارگذاری کنند.

 

اما از آنجایی که اپراتورهای موبایلی طیف باند رادیویی کافی ندارند، نمی‌توانند خدمات اینترنت بی‌سیم خود را با این سرعت در اختیار مشترکان بگذارند و به همین خاطر می‌توان گفت برای هیچ شرکت مخابراتی در  جهان امکان ارایه خدمات LTE با حداکثر سرعت 450 مگابیت بر ثانیه وجود ندارد.

کاربران شبکه‌های پهن‌باند وابسته به عوامل مختلف خدمات اینترنت پرسرعت را در اختیار می‌گیرند که مهم‌ترین این عوامل توانایی باند مخابراتی اوپراتور است و هرچقدر هم که دستگاه الکترونیکی کاربر پیشرفته باشد، در صورت پایین بودن باند رادیویی شرکت مربوط باز هم نمی‌توان اینترنت پرسرعت در اختیار گرفت.

شرکت تولیدکننده تراشه‌های کوالکام هم‌اکنون فناوری ارایه کرده است که نسل جدید دستگاه‌های الکترونیکی موبایلی می‌توانند اینترنت بی‌سیم را با سرعت بالاتر دریافت کنند و در مقابل اریکسون به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی فناوری‌های جدیدی را در اوپراتور استرالیایی Telstra مورد آزمایش قرار می‌دهد که امکان افزایش سرعت اینترنت تحت شبکه مخابراتی LTE را فراهم می‌کند.

شرکت اریکسون در این آزمایش طیف باند مخابرایت 60 مگاهرتزی ارایه کرده است که طی آن سه باند مخابراتی 20 مگاهرتزی LTE در کانال‌های 2600 مگاهرتز، 1800 مگاهرتز و 700 مگاهرتز خدمات خود را ارایه می‌دهند.


​​