فناوری اطلاعات

فناوری به مدد معلولان می‌آید

منبع: isna
شرکت رایانه‌ای و فن‌آوری یک سیستم ارتباطی جدید برای استیون هاوکینگ دانشمند مشهور انگلیسی طراحی کرد.
 
استیون هاوکینگ به دلیل ابتلا به بیماری اسکلروز تقریبا به ‌طور کامل فلج است و برای ارتباط با دیگران از یک سیستم رایانه‌ای استفاده می‌کند.
 
سیستمی که هاوکینگ به آن وابسته است، قدیمی و کند و پیچیده شده و بنابراین شرکت کامپیوتری اینتل که به دنبال راحت‌ کردن شرایط برای این دانشمند معروف است به مدت سه سال روی یک سیستم جدید کار کرده تا شرایط ارتباطی جدیدی را در اختیارش قرار دهد.
 
این شرکت کامپیوتری عظیم از سیستم جدیدی که به ‌طور اختصاصی برای وی طراحی شده موسوم به "آکات" که به میزان دو برابر سریع‌تر از سیستم قبلی است رونمایی کرد.
 
سیستم جدید شرکت اینتل ماه آینده به صورت رایگان در اختیار محققان و توسعه‌دهندگان خواهد بود و این امید می‌رود که به پایه و اساسی برای یک سیستم ارتباطی مدرن برای کمک به افرادی که به بیماری‌های نورون حرکتی و فلج چهار عضو مبتلا هستند، تبدیل شود.
 
این ابزار جدید شرکت اینتل می‌تواند برای کاربران مختلف شخصی‌ سازی شود و کاربران معلول میتوانند با لمس کردن، پلک زدن، حرکت ابرو یا دیگر حرکاتی که برایشان ممکن باشد، به این سیستم دستور پردازش بدهند.
 
هاوکینگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: توسعه این سیستم پتانسیل ارتقای زندگی افراد معلول در سراسر جهان را دارد و یک راه پیشرفته تعامل بشری و توانایی غلبه بر محدودیت‌های ارتباطی است که زمانی سد راه بودند.
 
استیون هاوکینگ و بیش از سه میلیون نفر دیگر در سراسر جهان با بیماریهای نورون حرکتی نظیر اسکلروز مبتلا هستند.
 
چنین شرایطی که علل شناخته شده معدودی دارد، به شکل پیشرفته‌ای توانایی فرد در کنترل حرکت ماهیچه‌ها را محدود و نهایتا به مرگ فرد منجر می‌شود.
 
سیستم‌هایی نظیر سیستم طراحی شده توسط اینتل می‌تواند به افرادی که با چنین شرایطی مواجه هستند این امکان را بدهد که راحتتر با دیگران ارتباط برقرار کرده و برای مدت طولانی‌تری به وسیله هر توانایی فیزیکی که داشته باشند، مستقل بمانند.
 
تیمی از محققان در آزمایشگاه‌های شرکت اینتل یک سیستم ارتباطی به وسیله نرم‌افزار ساخته شده توسط این شرکت برای استیون هاوکینگ طراحی کرده‌اند.
 
نتیجه این کار ابزاری است که سریع‌تر و دقیق‌تر کار کرده و کارهایی نظیر گشت‌زنی در اینترنت، بازکردن یک سند جدید یا انتقال بین فعالیت‌های مختلف را به شکل قابل توجهی برای وی ساده تر می‌کند. برای مثال هاوکینگ برای گشت‌زنی در اینترنت قبلا مجبور بود از پنجره ارتباطی خود خارج شده ماوس را حرکت داده یک مرورگر باز کند، مجددا ماوس را حرکت داده و به محل جستجو ببرد و متن جستجو را تایپ کند. اما با این سیستم جدید تمام این مراحل به صورت خودکار انجام می‌شود.
 
حسگر کنونی موجود زیر چانه هاوکینگ به یک سوئیچ اینفرارد در عینک وی منتقل شده و به او کمک می‌کند حروف را در کامپیوتر انتخاب کند.
 
نرم‌افزار شرکت انگلیسی "سوئیفت‌کی" که نرم‌افزار‌های پیش‌بینی تایپ حروف در تلفن همراه را ارائه می‌دهد به وی امکان تایپ حروف کمتر برای برقراری ارتباط را می‌دهد.
 
این اطلاعات به نرم‌افزار ترکیب‌کننده برای تکلم وی منتقل و به این ترتیب او می‌تواند با استفاده از لپ‌تاب خود با دیگران ارتباط بگیرد.
 
لاما ناجمن، مهندس آزمایشگاه اینتل در بیانیه‌ای گفت: فناوری برای افراد معلول اغلب زمینه‌ساز فناوری‌های آینده است. از ارتباطات گرفته تا تحقیقات ژنتیکی، فناوری همیشه درهایی را به سوی احتمالاتی که تنها تصور می‌شوند باز می‌کند.

​​