باندپهن

NSA از 70 درصد شبکه‌های مخابراتی جهان جاسوسی می‌کند

گزارش جدید منتشر شده از سوی مرکز Intercept  حاکی از آن است که "آژانس امنیت ملی آمریکا"(NSA) در بیش از 70 درصد شبکه‌های مخابراتی جهان جاسوسی می‌کند و به عبارت دیگر فعالیت نزدیک به سه‌چهارم اپراتورهای جهان و مشترکان آن‌ها را زیر نظر دارد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این مرکز جاسوسی فعالیت‌های یاد شده را طی چند سال متوالی تحت پروژه محرمانه‌ای موسوم به Auroragold دنبال می‌کرده است.

طرح Auroragold بر حفره‌های امنیتی در شبکه‌های مخابراتی تاکید دارد و حتی در برخی از شبکه‌ها مشترکان جدید وارد می‌کند تا از این طریق بتواند آسان‌تر تماس‌های تلفنی برقرار شده و پیامک‌های ردوبدل شده را زیر نظر بگیرد.

این اطلاعات را "ادوارد اسنودن" کارمند اسبق سازمان NSA منتشر کرده است که از ژوئن 2013 اقدام به افشاگری علیه این مرکز جاسوسی کرد و هم‌اکنون اسناد مربوط به این ادعاها را روی سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند.

"لائورا پویتراس" و "گلِن گرینوالد" از روزنامه‌نگاران معروف سال گذشته با اسنودن در هنگ‌کنگ ملاقاتی انجام دادند و او در جریان این برنامه بخشی از اطلاعات طبقه‌بندی شده NSA در زمینه جاسوسی‌های بین‌المللی و روش‌های انجام آن افشا کرد.

این دو روزنامه‌نگار هم‌اکنون به صورت عمومی اعلام کردند که آژانس امنیت ملی آمریکا در بیش از 70 درصد شبکه‌های مخابراتی جهان جاسوسی می‌کند و اطلاعات آن‌ها را زیر نظر می‌گیرد.

"ادوارد اسنودن" که هم‌اکنون در کشور روسیه زندگی می‌کند به دلیل زیر پا گذاشتن "قانون جاسوسی آمریکا" و سرقت اموال معنوی دولتی در دادگاه عالی ایالت متحده به 30 سال حبس محکوم شده است.


​​