تلفن همراه

۴G عامل پیشرو در مصرف دیتا است اما همه بازارها از آن سود نمی‌برند

پیشروهای دیجیتال، ناظر اثر مثبت توسعه ۴G هستند درحالی که بازارهای اروپا هنوز در تلاش هستند.
 
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، حرکت سریع به سمت تکنولوژی ۴G/LTE درحال ایجاد یک موج جدید اطلاعاتی در بازار پیشرفته موبایل است و طور متوسط استفاده‌کتتدگان از این تکنولوژی دو برابر دیگر کاربران در ماه از اینترنت استفاده می‌کنند. به هر حال با وجود اینکه معرفی تکنولوژی ۴G منجر به بالا رفتن در آمد متوسط به ازای هر کاربر(ARPU ) در بعضی موارد شده است، اثر درآمدی آن به بازار هدف بستگی دارد.
کره جنوبی پیشرفته‌ترین بازار جهانی ۴G را دارد و پوشش جمعیتی آن به صد درصد رسیده است. با این وجود ضریب نفوذ ۴G در این بازار در حال گذار از مرز ۵۰ درصد در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۳ است. این مقدارمقایسه می‌شود با ضریب نفوذ این تکنولوژی در ژاپن و امریکا که ۲۵ درصد است.
مصرف ماهیانه دیتا به ازای هر کاربر در اپراتور پیشرو SK در کره جنوبی به طور چشمگیری بعد از راه اندازی شبکه ۴G در نیمه دوم ۲۰۱۱ افزایش یافته است. مصرف ماهیانه دیتا به ازای هر کاربر ۴G تقریبا از سه ماهه چهارم ۲۰۱۱ تا سه ماهه اول ۲۰۱۳ دو برابر شده و از عدد ۱٫۱ گیگابایت در ماه به ۲٫۱ گیگابایت در ماه افزایش یافته است. در حالیکه مصرف ماهانه در شبکه HSPA ثابت مانده است. این بدان معناست که ترافیک دیتای ۴G در طول دوره ۱۵ ماهه دو برابر شده است در حالیکه تعداد کل مشترکین تنها دو درصد افزایش یافته است.
با وجود چنین شبکه گسترده‌ای کاربران در کره جنوبی از استفاده از وای‌فای اجتناب کرده و به استفاده از ۴G ادامه می‌دهند حتی زمانی‌که دسترسی به شبکه وای‌فای دارند زیرا تجربه یکنواختی به خصوص زمانی‌که سرعت دانلود و آپلود در شبکه ۴G بهتر از وای‌فای است، دارند.
اگر چه این روند فشار زیادی را به شبکه اپراتورها تحمیل می‌کند در آمد حاصله از مشتریان ۴G به طور چشمگیری رو به رشد است.
متوسط درآمد به ازای هر کاربر در شبکه SK برای مشترکین ۴G معادل ۴۳ دلار در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ بوده که ۳۲ درصد بیشتر از متوسط مصرف ماهانه کل مشترکین است. همچنین بر اساس اعلام اپراتور ۷۰ درصد مشترکینی که از ۴G استفاده می‌کنند، رو به تعرفه‌های قیمتی بالاتر آورده‌اند. برای اپراتور رقیب هم با متوسط ماهیانه ۴۲ دلاری برای مشترکین ۴G تا ۴۰ درصد بیشتر از متوسط مصرف ماهانه مشترکین اعلام شده است.
اپراتور ها در آمریکا هم روند مشابهی را طی کردند در اکتبر ۲۰۱۳ اپراتور VERIZON WIRELESS، به عنوان بزرگترین اپراتور ۴G جهان با بیش از ۳۶ میلیون اشتراک در سه ماه سوم ۲۰۱۳ اعلام کرد که ۳۸ درصد مشترکین غیرتجاری به شبکه ۴G پیوسته اند و ۶۴ درصد کل ترافیک شبکه را ایجاد می‌کنند. در سه ماهه سوم ۲۰۱۳ متوسط درآمد به ازای هر حساب کاربری ۷٫۱ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است و ۲۱ درصد از زمان راه اندازی ۴G در سه ماهه چهارم ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

​​