باندپهن سیار

سال 2025 میلادی 100 میلیون نفر عضو شبکه 5G هستند

از زمان استقرار شبکه مخابراتی 5G تا زمانی که خدمات آن نزد کاربران جهانی محبوبیت کافی را جذب کند 5 سال طول خواهد کشید.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بررسی‌های مرکزی تحقیقاتی ABI Research نشان می‌دهد که دست‌کم 5 سال طول می‌کشد تا تعداد مشترکان جهانی شبکه نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی موسوم به 5G بیش از 100 میلیون مشترک را جذب کند و این درحالی است که شبکه 4G دو سال کمتر از این زمان توانست 100 میلیون مشترک جهانی را تحت پوشش قرار دهد.

شبکه مخابراتی 4G موفق شد با سرعت بیشتر از نسل‌های قبلی تعداد مشترکان خود را افزایش دهد که قابلیت گوشی‌های هوشمند مجهز به این فناوری و گستردگی دستگاه‌های موبایلی با توانایی پشتیبانی از خدمات 4G مهم‌ترین موارد در این زمینه بودند.

اما پیش‌بینی شده است که تعداد مشترکان شبکه 5G با سرعت کم افزایش یابد و به دلیل پیچیدگی‌های این سیستم تا سال 2023 میلادی تعداد مشترکان رشد قابل ملاحظه‌ای نداشته باشد.

"فیلیپ سولیس" مدیر تحقیقات ABI گفت: «بین کشورهایی که قرار است در مرحله نخست شبکه‌های مخابراتی 5G را راه‌اندازی کنند مشترکات فراوانی وجود دارد. این کشورها جمعیت زیادی دارند و بخش اعظم مردم آنها ساکن مناطق شهری هستند».

کارشناسان توصیه کردند برای آنکه شرایط لازم فراهم شود تا تعداد مشترکان شبکه مخابراتی 5G با سرعت بیشتر افزایش یابد، باید جوانب و خواص فناورانه این شبکه مخابراتی به خوبی شناسایی شود.


​​