رگولاتوری

"مگفا" برای چندمین بار در صف واگذاری قرار گرفت

منبع: تسنیم
                      
مرکز گسترش فناوری اطلاعات سال ۹۲ به دلیل حجم بالای واگذاری‌ها واگذار نشد و امسال هم به نتیجه‌ای نرسید اما با این حال در لایحه بودجه سال ۹۴، باز هم این شرکت در صف خصوصی‌سازی قرار گرفته است.
اوایل سال جاری سازمان خصوصی‌سازی اسامی 27 شرکت بسیار بزرگ و 76 شرکت بزرگ دولتی قابل واگذاری را منتشر کرد و باز هم مانند سال 92، مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) با قرار گرفتن در رده شرکت‌های بزرگ، قابل واگذار تشخیص داده شد.
مگفا که در فهرست گروه یک واگذاری‌ها قرار دارد، سال 92 به دلیل حجم بالای واگذاری‌های دولت واگذار نشد اما با توجه به قرار گرفتن در این گروه، دولت براساس سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی قادر به واگذاری صد درصد سهام آن خواهد بود.
مرکز گسترش فناوری اطلاعات که با عنوان مگفا راحت‌تر شناخته می‌شود، از سال 1382 به عنوان شرکت تخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، فعالیت خود را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شروع کرد.
این شرکت هم‌اکنون از طریق واحدهای کسب‌و‌کار داخلی (SBU) و شرکت‌های مشارکتی وابسته بخش در زمینه مدیریت،‌ نظارت، مشاوره، ارائه محصولات و خدمات و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های ICT فعالیت خود را ادامه می‌دهد.
اشاعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی و تولید محصولات و ارائه خدمات با فناوری و دانش پیشرفته در بازار جهانی بخشی از مأموریت‌های این شرکت به حساب می‌آید.
با این وجود که این شرکت دو سالی می‌شود در صف واگذاری‌ها قرار گرفته اما همچنان دولتی به کار خود ادامه می‌دهد.
اما لایحه بودجه سال آینده (1394) نیز در بخش بنگاه‌های دولتی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، این شرکت را باز هم قابل واگذاری و در صف خصوصی‌سازی قرار داده است.
در سومین پیوست لایحه بودجه سال 94، تعداد 14 بنگاه دولتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ذکر شده‌اند که از آن میان، نام مرکز گسترش فناوری اطلاعات هم ردیف با بنگاه‌های قابل واگذاری در سال 93 قید شده است.
برخلاف اینکه چنین اتفاقی همچنان نیفتاده اما واگذاری مگفا به سال 94 موکول شد.
مگفا در لایحه بودجه سال آینده زیر مجموعه بنگاه‌های ICT و در بخش خدمات و کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی شده است.
از آن جهت که این شرکت باید در سال پیش و رو واگذار شود، درآمد و هزینه‌ای در بخش حساب‌های جاری بودجه برای آن لحاظ نشده اما در بخش 50 درصد سود ویژه، رقم  دو میلیارد و 889 میلیون و 200 هزار تومان برای آن پیش‌بینی شده است که باید به دولت بپردازد.
مگفا بعد از شرکت ارتباطات زیرساخت، بیشترین سود را از بخش بنگاه‌های دولتی حوزه فناوری اطلاعات برای دولت به ارمغان می‌آورد.

​​