فناوری اطلاعات

سطل آشغال‌ها عامل بازیابی فایل‌های حذف‌ شده

منبع: ایسنا
فایلی که در کامپیوتر حذف می‌کنید، واقعاً حذف نمی‌شود و افراد سودجو یا کنجکاو می‌توانند آن‌ها را بازیابی کنند.
 
داریوش زندی - کارشناس ارشد هوش مصنوعی - در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: اولین کاری که کاربران انجام می‌دهند انتخاب فایل و حذف فایل است، اگر به این صورت فایل‌هایتان را حذف می‌کنید، باید نگران باشید که فرد سودجو بدون هیچ تلاشی می‌تواند به فایل‌های شما دسترسی داشته باشد.
 
وی افزود: پس برای یک حذف بهتر، باید سطل آشغال را هم خالی کنید تا کار، برای افراد سودجو مشکل شود. با این کار هم هنوز فایل‌های شما به‌صورت کامل حذف نشده است و احتمال بازیابی آن هنوز وجود دارد.
 
وی عنوان کرد: فرد سودجو با کمک نرم‌افزارهای بازیابی فایل می‌تواند انواع فایل‌هایی را که قبلاً به‌صورت کامل حذف شده است بازیابی کند.
 
زندی تصریح کرد: راه‌کاری که برای این کار می‌توان به کار برد این است که از ابزارهایی که برای حذف فایل‌ها به شکل مناسب است تا میزان بازیابی فایل به حداقل برسد.
 
وی با بیان اینکه یکی از این ابزارها که به شکل بسیار مؤثری فایل‌ها را حذف می کند ابزاری به نام Eraser است ادامه داد: استفاده از این نرم افزار بسیار ساده است به گونه‌ای که فقط باید بر روی فایل مورد نظر، کلیک راست کرده و eraser را انتخاب کنید تا فایل را برای شما به‌طور تقریباً دائم حذف کند.
 
وی عنوان کرد: اگر فایل‌هایتان روی CD قرار دارد و می‌خواهید آن را از بین ببرید ساده‌ترین کار شکستن آن است.
 
زندی گفت: اگر فایل‌هایتان روی فلش یا مموری قرار دارد و می‌خواهید به‌طور کامل آن را فرمت کنید به‌طوری‌که قابل بازیابی نباشد به‌جای فرمت کردن آن به شکل معمول چند راه‌حل دارید؛‌ اولین راه‌حل شکستن و از بین بردن آن‌ها به شکل فیزیکی و دومین راهکار، فرمت فلش یا مموری و سپس پر کردن فلش یا مموری با فایل‌های غیر مهم و فرمت دوباره آن است.
 
وی خاطرنشان کرد: با یک‌بار انجام این عملیات، بازیابی بسیار مشکل خواهد شد، هرچند متخصصان بازیابی فایل‌ها عقیده دارند که باید این کار 35 دفعه انجام شود تا هیچ ردی از فایل‌ها به جا نماند.
 
این کارشناس ارشد هوش مصنوعی یادآور شد: اگر می‌خواهید هارد (حافظه ذخیره‌سازی دائم) را فرمت کنید به‌جز کارهای بالا می‌توانید با قرار دادن آهن‌رباهای قوی بر روی هارد و حرکت دادن آن روی هارد از پاک شدن اطلاعات به شکل دائم و غیرقابل‌بازگشت اطمینان حاصل کنید.
 
وی تاکید کرد: راه‌حل دیگری برای این کار استفاده از ابزارهایی به نام low level format یا به‌اختصار LLF است که حافظه را به شکل غیرقابل‌بازگشتی فرمت می‌کنند.

​​