رگولاتوری

حمایت‌ از تولیدات آی‌تی تنها ۳۰ میلیارد تومان نیست

معاون فناوری وزارت ارتباطات گفت: حمایت‌های مشترک مالی وزارت ارتباطات با معاونت علمی از تولیدات داخلی، در فاز اول ۳۰ میلیارد تومان است و با اپراتورها برای تجاری سازی محصولات داخلی وارد مذاکره شدیم.
 
وی از همکاری این وزارتخانه با معاونت علمی ریاست جمهوری در راستای حمایت از تحقیقات داخلی خبر داد و عنوان کرد که از سال گذشته با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هماهنگی‌های مختلفی صورت گرفته و به آنها پیشنهاد داده‌ایم که معاون توسعه فناوری وزارت ارتباطات به عنوان معاونت ICT معاونت علمی نیز همکاری کند.
مجتبی هاشمی در این باره در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه حجم مالی حمایت‌های ما 30 میلیارد تومان است، اظهار کرد: حمایت‌های ما از پژوهشکده‌ها، مراکز تحقیقاتی و تولیدات داخلی خواهد بود؛ بخشی از حمایت‌ها انجام شده و بخش دیگری باقی مانده است.
معاون فناوری و امور بین‌الملل وزارت ارتباطات خاطر نشان کرد: این رقم قطعا کل حمایت‌های ما نخواهد بود و از این پس هم ادامه خواهد داشت به گونه‌ای که رقم بالا می‌رود.
وی درباره اینکه چنین رقمی با توجه به عدم تخصیص کل بودجه وزارت ارتباطات از چه محلی تأمین می‌شود؟، گفت: بابت این حمایت‌ها هم منابع وزارت ارتباطات و هم منابع معاونت علمی به کار گرفته شده و معاونت علمی نیز نقش پر رنگی در کنار وزارت ارتباطات برای تخصیص منابع حمایتی داشته است.
هاشمی درباره اینکه در نهایت با حمایت شما، محصولات داخلی به چه نحوی تجاری سازی خواهند شد؟، گفت: با کل اپراتورهای داخلی صحبت کرده‌ایم و در هماهنگی‌های انجام شده قرار است بخشی از بازار اپراتورها حتما به تولیدات داخلی اختصاص یابد.
او افزود: در این باره با اپراتورها جلساتی داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر صنعت از بخش اپراتوری فاصله گرفته است، تصریح کرد: درصدد نزدیک کردن این دو بخش به هم هستیم و می‌خواهیم ارتباط‌شان با هم نزدیک شود.
معاون فناوری وزارت ارتباطات تأکید کرد: سعی می‌کنیم این روند مصنوعی نباشد؛ در واقع می‌خواهیم هم اپراتورها در استفاده از تولیدات داخلی راضی باشند و هم تولیدکنندگان ما بعد از چند سال نقش و سهم خود را از بازار داخلی پیدا کنند.
وی خاطر نشان کرد: در این راستا هم منظور از حمایت‌ها تولید کننده‌ها هم بخش سخت‌افزاری است و هم نرم‌افزاری؛ به عبارتی باید بگویم که درصدد حمایت از تولیدات آی‌تی هستیم.

​​