فناوری اطلاعات

حمایت 170 میلیارد تومانی از جست و جوگرهای فارسی

منبع: فناوران
پس از آن که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته گذشته از راه‌اندازی دو موتور جست‌وجوی بومی در دهه فجر خبر داد، روز گذشته معاون برنامه‌ریزی وزیر جزییات بیشتری در مورد این دو جست‌وجوگر تشریح کرد.
 
برات قنبری معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر بیش از 170 میلیارد تومان برای حمایت از موتورهای جست‌وجو بودجه پیش‌بینی شده که بخشی از این بودجه تا کنون اختصاص یافته و بخش دیگری از آن نیز به مرور زمان به این طرح‌ها تخصیص داده خواهد شد.
معاون برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات دراین باره گفت: یکی از سیاست‌های وزارت ارتباطات در دولت فعلی حمایت از تولیدات ملی در زمینه‌های مختلف است که در این زمینه قرار بر آن است که دو موتور جست‌وجوی ملی همزمان با دهه فجر رونمایی شوند.
وی یادآور شد: با توجه به حمایت‌های دولت از ورود بخش خصوصی به این فضا اکنون چندین شرکت نیز برای راه‌اندازی موتورهای جست‌وجوی ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند که وزارت ارتباطات در حال تلاش است که فضا را برای فعالیت این شرکت‌ها نیز باز کند.
قنبری در پاسخ به این سوال که با توجه به این که موتور جست‌وجویی مانند پارسی‌جو از مدت‌ها قبل فعالیت خود را شروع کرده اکنون وزارت ارتباطات چه تاثیری در سرنوشت آن داشته است، گفت: این موتور جست‌وجو از سوی دانشگاه یزد راه‌اندازی شد و اکنون نیز آخرین خبری که درباره آن می‌توان بیان کرد آن است که متولیان این موتور جست‌وجو به 150 سرور نیاز داشتند که اکنون این تجهیزات خریداری شده و علاوه بر آن در حوزه‌های دیگری مانند پهنای باند، هزینه‌های انتقال و سایر هزینه‌های موجود، وزارت ارتباطات به حمایت از این شرکت خواهد پرداخت.
طرح راه‌اندازی موتورجست‌وجوی بومی طی سال‌های گذشته بارها با بهره‌گیری از نام‌هایی مانند «فجر»، «یاحق» و «سلام» مورد پیگیری قرار گرفته اما اکنون جست‌وجوگرهای «پارسی‌جو» و «GorGor» همزمان با دهه فجر امسال به عنوان اولین موتورهای جست‌وجوهای ایرانی رونمایی خواهد شد.
 از موتور ملی تا جست‌وجوگران بومی
در مردادماه سال 89، رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت از راه‌اندازی موتور جست‌وجوگر ملی خبر داد و اعلام کرد که ایران برای جوابگویی به نیازهای داخلی می‌خواهد موتور جست‌وجوگر ملی راه‌اندازی کند. وی در آن زمان و پیش از تصویب قطعی، نام این موتور را یاحق اعلام کرد که ناخوداگاه کاربران را به یاد یاهو می‌انداخت.قرار بود موتور جست‌وجوگر ملي صرفا در مورد کاربران ايراني داخل کشور و فقط براي ارایه خدمات دستگاه‌هاي دولتي و اجرايي به کار رود.
پس از آن که وعده وزارت ارتباطات برای عملیاتی شدن طرح موتور جست‌وجوگر ملی تا پایان سال 90، با شکست مواجه شد، سیاست وزارتخانه تغییر کرد و قرار شد با جای راه‌اندازی یک موتور ملی، از شرکت‌های خصوصی فعال در این حوزه حمایت شده و چند موتور جست‌وجوگر بومی راه‌اندازی شود.
«پارسی جو» که یکبار در سال ۹۱ توسط مسوولان وقت وزارت خانه به عنوان موتور جست‌وجوی بومی معرفی شده بود و از سال ۸۹ در وضعیت آنلاین قرار دارد به همراه «گرگر» تا چند روز دیگر به عنوان اولین موتور جست‌وجوهای ملی رونمایی خواهند شد.
نشانی این دو موتور جست‌و‌جوگر parsijoo.ir و gorgor.ir است. 

​​