فناوری اطلاعات

افتتاح ‌ سایت «همسان‌گزینی » دولت یک ماه به تعویق افتاد

منبع: فناوران
در حالی که محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان وعده داده بود سایت همسان گزینی بهمن ماه امسال افتتاح می‌شود، مدیر پروژه همسان‌گزینی تا هم‌سری گفت: اوایل اسفندماه اجرای پروژه‌ «همسان گزینی تا هم‌سری» در استان تهران رونمایی می‌شود.
 
 
زهره حسینی افزود: در این طرح متقاضیان ازدواج هیچ گونه ارتباطی با یکدیگر از طریق فضای مجازی برقرار نمی‌کنند، بلکه تنها متقاضیان از طریق پرتال اقدام به ثبت‌نام خود می‌کنند و پس از آن تمامی امور به صورت حضوری و از طریق خانواده افراد با کمک مشاوران و واسطان ازدواج صورت می‌گیرد. به همین دلیل آسیب‌هایی که در سایت‌های همسریابی غیرمجاز مشاهده شده است را ندارد. بر همین اساس این طرح به طور کلی با سایت‌های همسریابی تفاوت دارد.
وی افزود: نزدیک دو سال است که موسسه تبیان در حال فعالیت روی طرح «همسان گزینی تا هم‌سری» است تا الگوی مناسبی را برای تسهیل ازدواج جوانان پیشنهاد دهیم. این کار در حال حاضر با همکاری وزارت ورزش و جوانان به مرحله خوبی رسیده است.حسینی با بیان اینکه مرحله آزمایشی طرح همسان گزینی تا همسری تمام شده است، گفت: تعداد واسطه‌های ازدواج در این طرح افزایش یافته است و اکنون 130 تا 150 واسطه ازدواج به طور مستمر فعالیت می‌کنند علاوه بر این افراد جدیدی در نوبت هستند و در حال بررسی صلاحیت آنها هستیم. برخی از این واسطین حقوقی هستند که در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.مدیر پروژه همسان گزینی در ادامه گفت: با رونمایی از طرح همسان گزینی تا هم‌سری ثبت نام مجدد از طریق سایت تبیان آغاز می‌شود البته این طرح تفاوت‌هایی با قبل پیدا کرده است به گونه‌ای که تا قبل از معرفی برای ازدواج، بسته‌های آموزشی پیش‌بینی شده است.وی افزود: پیش از این فرم ثبت نام تنها شامل مشخصات فردی و خانوادگی متقاضیان بود اما در حال حاضر آزمون‌های روانشناسی را نیز به آن اضافه کرده‌ایم تا ویژگی‌های روانشناختی افراد مشخص شود. این کار به همسان گزینی کمک زیادی می‌کند.
حسینی گفت: واسطانی که با طرح ما همکاری دارند همه دارای شناسه و کد  هستند که از طریق شبکه همسان‌گزینی تبیان می‌توانند اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و به صورت الکترونیکی اطلاعات متقاضیان خود را دریافت کنند.
وی افزود: تمامی سرویس‌هایی که در این طرح به متقاضیان و واسطان ازدواج ارایه می‌شود، رایگان است و تنها استفاده از خدمات مشاوره رایگان نبوده که آن نیز  بر اساس تعرفه‌های سازمان نظام روانشناسی کل کشور مشاوران مبالغی را دریافت می‌کنند. اما تمامی مراحلی که از طریق بخش همسان گزینی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان صورت می‌گیرد، رایگان است.
مدیر پروژه همسان گزینی تا هم‌سری درباره افرادی که می‌توانند از خدمات طرح همسان گزینی تا هم‌سری استفاه کنند، توضیح داد: ما این کار را برای همه افراد مجردی که آمادگی دارند و در سن ازدواج هستند، انجام می‌دهیم. این افراد زنان و مردانی باشند که همسرشان فوت کرده یا از آنها طلاق گرفته یا مجرد هستند. 

​​