بازار سرمایه

رونمایی از سامانه معاملات برخط بازار مشتقه در بورس کالا

منبع: فناوران
مراسم رونمایی از سامانه معاملات برخط بازار مشتقه کالایی بورس کالای ایران با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و اعضای هیأت مدیره رییس بورس کالای ایران و مقامات و مدیران بازار سرمایه برگزار شد.
 
رییس سازمان بورس در مراسم رونمایی از این سامانه که دیروز انجام شد، اقدام بورس کالا را پاسخ به مطالبات بازار سرمایه دانست و افزود: راه اندازی سامانه معاملات برخط مشتقات در بورس کالا، اقدامی مناسب در جهت تأمین انتظارات فعالان بازار سرمایه مبنی بر تنوع بخشی به پرتفوی سرمایه‎گذاری و دسترسی به ابزارهای متنوع در این زمینه است.
فطانت گفت: یکی از موضوعاتی که همواره مورد تقاضای فعالان بازار سرمایه بوده، این است که چگونه می‎توان پرتفویی تشکیل داد که متنوع بوده و تنها مختص اوراق بهادار و سهام نباشد تا به این ترتیب، علاوه بر اینکه در پوشش ریسک و تنوع در سرمایه‎گذاری، بتواند پتانسیل مناسبی را برای افزایش بازدهی و ریسک فراهم کند، لذا اقدام بورس کالا در راستای تسهیل دسترسی به معاملات در بازار مشتقه از طریق راه اندازی سامانه معاملات برخط این بازار، می‎تواند در این زمینه مؤثر باشد.
سخنگوی سازمان بورس به موضوع راه اندازی صندوق مشترک سکه طلا نیز اشاره کرد و گفت: درحال بررسی امکان راه اندازی صندوق سرمایه گذاری مشترک سکه طلا در بازار سرمایه هستیم، تا بدین وسیله، اوراق مشتقه سکه طلا و معاملات فیزیکی این کالا در این صندوق به عنوان درصدی از پرتفوی سهامداران قرار گیرد.
  مزایای استفاده از معاملات آنلاین
   سرمايه‌گذار در این نوع معاملات  مطمئن است كه سفارش او دقيقا در زمان مورد نظر وارد سیستم معاملات مي‌شود. نقل و انتقال وجوه بدون نیاز به مراجعه است و در کسری از ثانیه انجام می‌شود.
   سرمايه‌گذار مطمئن است اطلاعاتي كه دريافت مي‌كند، لحظه‌اي است و هيچ تأخيري ندارد و افرادي زودتر از او به اين اطلاعات دسترسي ندارد و اين باعث بهبود فضاي  رقابتي مي‌شود.  سرمایه‌گذاران می‌توانند اطلاعات صورت‌حساب خود را در لحظه مشاهده کنند.
   از آنجایی که مسوولیت ارسال سفارش با خود مشتریان است، اختلافات احتمالی میان کارگزاری و مشتریان در خصوص زمان ورود سفارش حذف ‌می‌شود.
 به سبب اينكه مشتريان سفارش‌ها را وارد مي‌كنند، اولاً تعداد نقاط ورود سفارش به شدت نسبت به وضعيت فعلي (حدود 600 ايستگاه معاملاتي) افزايش مي‌يابد.
   تصميم‌گيري خريدار و فروشنده متاثر از اطلاعات و تحليل خود آنهاست نه افراد معامله‌گر کارگزاری.
   چون تمام امور الكترونيكی است، مي‌توان سفارش‌های برنامه ريزي شده (خودکار) تعريف كرد كه در آن صورت تعداد معاملات، به شدت افزايش خواهد يافت.
   بكارگيري ابزارهاي مديريت ريسك آسان‌تر خواهد شد.
چون تمام كنترل‌هاي لازم قبل از ارسال سفارش به سیستم معاملات انجام مي‌شود، ريسك انجام نشدن معامله در سیستم معاملات، بسيار كم مي‌شود.
    به سبب دسترسي بهتر مشتريان به سیستم معاملات، سرمايه‌گذاري تسهيل شده و به همين دليل فعالان جديد به بازار خواهند آمد و روز به روز توسعه بازار سرمایه کشور بهتر خواهد شد. در برخي موارد، مشاهده مي‌شود که بين مشتري و کارگزار، اختلاف ايجاد مي‌شود، به عنوان مثال، مشتري مي‌گويد که کارگزار درخواست وي را به‌موقع وارد سامانه معاملات نکرده و لذا، به خاطر اين تأخير، متحمل زيان شده است، درحالي که کارگزار، چنين ادعايـي را قبول ندارد. با استفاده از روش معاملات برخط، اينگونه اختلافات بين کارگزاري و مشتري از بين مي‌رود، زيرا مشتري، خود مستقيما درخواست خريد يا فروش خود سهام را وارد سامانه معاملات مي‌کند و شرکت کارگزاري، در ثبت اين درخواست دخيل نيست.

​​