فناوری اطلاعات

مشکلات حل شود، صادرات نرم‌افزار پنج ساله به یک میلیارد دلار می‌رسد

منبع: فناوران
رییس هیات مدیره تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران گفت: برای صادرات یک میلیارد دلاری نرم‌افزار در یک دوره پنج ساله هدفگذاری کرده‌ایم.
 
 
محمدرضا طلایی با بیان این مطلب گفت: با وجود صادرات سالانه 400 میلیون دلاری نرم‌افزار، صادرکنندگان با موانع و مشکلاتی از جمله فقدان صدور پروانه صادراتی برای صادرکنندگان نرم‌افزار، تعیین ارزش و معافیت مالیاتی مواجه هستند. 
او در پاسخ به این پرسش که چه میزان از نیاز صنعت نرم‌افزار توسط تولیدات داخلی تامین می‌شود، گفت: فناوری اطلاعات در جوامع پیشرفته امروزی به عنوان موتور محرک اقتصاد کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد و کشورهایی که از این فناوری در زمینه‌های مختلف اقتصاد و تجارت، بانکداری، انرژی، گردشگری و پزشکی استفاده می‌کنند، رشد مناسب اقتصادی به دست آوردند اما در کشور ما بیش از دو دهه تجربه استفاده از فناوری اطلاعات کماکان شاهد افت و خیزهایی در این صنعت هستیم. 
وی با بیان اینکه ایران در بخش نرم‌افزار با توجه به نیروی انسانی متخصص و هزینه تمام شده محصولات و خدمات از مزیت نسبی مناسبی برخوردار است، عنوان کرد: با تصویب قانون حمایت از پدید‌آورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای در سال 1379 در مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن در دولت در سال 83 انتظار داشتیم که شاهد رعایت حق مالکیت فکری و معنوی پدیدآورندگان نرم‌افزار و محتوای دیجیتال باشیم ولی متاسفانه تاکنون این قانون از فعالان این حوزه حمایتی نداشته است. 
طلایی با بیان اینکه اجرای دقیق این قانون باعث ایجاد فضای امن سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه در حوزه تولیدات نرم‌افزاری و در نتیجه افزایش تولید مطابق با استانداردهای روز دنیا و صادرات می‌شد، افزود: درحال حاضر شرکت‌های زیادی در این حوزه تولید و صادرات نرم‌افزار مشغول به فعالیت هستند و اولین بار صادرکنندگان نرم‌افزار در سال 1383 با ثبت رقم 230 هزار دلار به جرگه صادرکنندگان غیر نفتی پیوستند. 
صادرت سالانه 400 میلیون دلار نرم‌افزار از کشور 
وی با بیان اینکه درحال حاضر آمار صادرات این بخش به 400 میلیون دلار رسیده است، تصریح کرد: سازمان توسعه تجارت که متولی صادرات غیرنفتی کشور است طی سال‌های گذشته حمایت‌های لازم را از این بخش داشته اما سازمان‌هایی مانند گمرکات و سازمان امور مالیاتی با روش‌های صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان که صادرات نرم‌افزار نیز از زیرمجموعه‌های آن به حساب می‌آید آشنایی لازم را ندارند و سازوکارهای لازم برای صادرات این‌گونه محصولات و خدمات طراحی نشده است. 
طلایی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی به دلیل فقدان وجود پروانه صادراتی در پروندهای مالی صادرکنندگان نرم‌افزار، صادرات این گروه را نمی‌پذیرد و نسبت به اخذ مالیات از صادرات نرم‌افزار اقدام می‌کند که این امر موجبات بروز مشکلات فراوان برای جمع آوری دقیق آمار صادرات نرم‌افزار شده است. 
 صنعت نرم‌افزار سرمایه‌گذاری بالا نمی‌خواهد 
طلایی همچنین با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک فرصت شغلی در صنعت نرم‌افزار بسیار کمتر از صنایع دیگر است، گفت: با کمترین حمایت، صادرکنندگان توانسته‌اند رقم 400 میلیون دلار صادرات را در این حوزه به ثبت برسانند در حالی که سرمایه‌گذاری سنگینی نیز نداشته و نیازمند شبکه‌های بزرگ اقتصادی نیز نبودند و دانشجو می‌تواند ایده خود را به نرم‌افزار تبدیل کرده و ارزآوری مناسبی را از این بخش به همراه آورد. 
وی در خصص صادرات نرم‌افزار به کشورهای آمریکای شمالی، اروپا ، آسیای میانه و حوزه خلیج فارس گفت: در صورتی که موانع و مشکلات برداشته شود در یک دوره پنج ساله می‌توان رقم صادرات نرم‌افزار را به یک میلیارد دلار افزایش داد.

​​