تلفن همراه

حمله سايبري به 16ميليون گوشي هوشمند

منبع: روزنامه ایران
آمار کمپاني Alcatel-Lucent نشان مي‌دهد که در سال گذشته، آلوده شدن تلفن هاي هوشمند به نرم‌افزارهاي مخرب، افزايشي 25درصدي داشته است که اين رقم نسبت به سال 2013ميلادي نشان از رشدي 20درصدي دارد. 
تا پايان سال‌جاري ميلادي براي نخستين بار تعداد کاربران گوشي‌هاي هوشمند در سراسر جهان بيش از يک چهارم جمعيت کره زمين مي‌شود و eMarketer تخمين مي‌زند که تا سال 2018 بيش از يک سوم جمعيت کره زمين يعني بيش از 56/2 ميليارد نفر، کاربر اين گوشي‌ها خواهند شد.
مطالعات Gemalto، يک شرکت امنيتي نشان مي‌دهد که در سال 2014ميلادي بيش از يک ميليارد اطلاعات از طريق بيش از 1500رخنه اطلاعاتي به سرقت رفته است.
بيشترين سرقت اطلاعاتي و جرايم سايبري مربوط به سرقت اطلاعات هويتي بوده که 54درصد کل رخنه‌هاي اطلاعاتي را شامل ‌شده و اين رقم حتي از سرقت‌هاي مالي نيز بيشتر بوده است.
 
ورود فناوري‌هاي نوين به زندگي، مزاياي فراواني داشته است و هر روز هم بر تعداد علاقه مندان به ايده‌هاي مبتکرانه و نوين اين عرصه افزوده مي‌شود. يکي از اين عرصه‌هاي پرطرفدار، تلفن‌هاي هوشمند است ولي به موازات رشد و توسعه اين فناوري، هکرها هم بيکار ننشسته‌اند و آمارها نشان مي‌دهد که تنها در سال 2014ميلادي، حدود 16ميليون دستگاه گوشي هوشمند در سراسر جهان توسط نرم افزارهاي مخرب آلوده شده و آسيب ديدند.
افزايش 25درصـــدي نرم افزارهاي مخرب
کمپاني فرانسوي تجهيزات مخـابــراتي Alcatel-Lucent هر سال با کمک بخش‌ها و آزمايشگاه‌هاي متعدد امنيتي خود در سراسر جهان تلاش مي‌کند تا گزارشي از ميزان حملات سايبري به تلفن‌هاي هوشمند، تجهيزات مخابراتي و شبکه‌هاي اجتماعي ارائه کند. تازه‌ترين آمار اين مؤسسه در قالب گزارش The Motive Security Labs malware report - H2 2014، نشان مي‌دهد که حملات سايبري تنها به گوشي‌هاي هوشمند محدود نبوده است و در سال گذشته ميلادي، تعداد حملات اينترنتي به شبکه‌هاي اجتماعي و ارتباطي نيز روندي رو به رشد و افزايشي داشته است.
آمار کمپاني Alcatel-Lucent همچنين نشان مي‌دهد که در سال گذشته، آلوده شدن به نرم افزارهاي مخرب، افزايشي 25درصدي داشته است که اين رقم نسبت به سال 2013ميلادي نشان از رشدي 20درصدي دارد. اين روند افزايشي آلوده شدن گوشي‌هاي هوشمند به نرم افزارهاي مخرب، بسياري از فعالان عرصه فناوري را نگران کرده و آنها را براي افزايش امنيت اطلاعات گوشي‌هاي هوشمند به تکاپو واداشته است.
طبق گزارش اين کمپاني ميزان آلوده شدن گوشي‌هاي هوشمند به نرم افزارهاي مخرب موجود در سال 2014 رقمي در حدود 68/0درصد بوده است؛عددي که اين کمپاني از روي آن، رقم 16ميليوني گوشي‌هاي آلوده در سراسر جهان را تا پايان سال 2014 به دست آورده و اعلام کرده است.
اپليکيشن‌هايي که مخرب هستند
گزارش کمپاني Alcatel-Lucent همچنين نشان مي‌دهد که تعداد نرم افزارهاي جاسوسي گوشي‌هاي هوشمند نيز به موازات نرم افزارهاي مخرب رو به افزايش است و گفته مي‌شود که 6 نرم افزار مخرب گوشي‌هاي هوشمند در فهرست 20نرم افزار جاسوسي قرار گرفته‌اند. اين نرم افزارهاي جاسوسي، درواقع اپ‌هايي هستند که براي جاسوسي از تلفن‌هاي هوشمند و سرقت اطلاعات آن به کار مي‌روند و به طور ناخواسته روي گوشي‌هاي هوشمند نصب مي‌شوند که البته مالکان اين گوشي‌ها را با دردسرهاي فراواني مواجه مي‌کند.
بيشتر نرم افزارهاي مخرب را که در قالب اپليکيشن‌هاي مختلف ارائه مي‌شوند مالکان اين گوشي‌هاي هوشمند از سايت‌هاي متفرقه با بهايي کمتر خريداري کرده يا دانلود مي‌کنند که در واقع با اين کار، به دام هکرها و مجرمان سايبري مي‌افتند و اطلاعات محرمانه گوشي‌هاي خود را براحتي در اختيار آنها قرار مي‌دهند. هريک از اين نرم افزارهاي مخرب يا اپ‌ها مي‌توانند موقعيت و محل کاربر تلفن هوشمند را رديابي کنند که اين موضوع مي‌تواند به روش‌هاي مختلف به کاربران آسيب برساند. با توجه به اطلاعات کسب شده از اين طريق، ممکن است در شرايطي که کاربر در خانه نيست امکان سرقت منزل و... فراهم ‌شود. همچنين بخشي از اين نرم افزارهاي مخرب سبب مي‌شود که مجرمان سايبري به تماس‌هاي دريافتي و خروجي و همچنين پيامک‌هاي ارسال شده يا دريافت شده دسترسي داشته باشند و امکان اخاذي و... براي آنها فراهم مي‌شود. از ديگر مشکلاتي که ممکن است کاربراني که گوشي‌هاي آنها به نرم‌افزارهاي مخرب آلوده مي‌شود با آن مواجه شوند، امکان نظارت بر ايميل‌ها و همچنين پيگيري حضور کاربران در موتورهاي جست و جوي مختلف است که گاه سرقت اطلاعات ايميل بخشي از مشکلاتي محسوب مي‌شود که ممکن است اين نرم افزارهاي مخرب براي کاربران ايجاد کنند.
کمپاني Alcatel-Lucent در بخشي ديگر از گزارش خود به همه پلتفرم‌هاي وسايل الکترونيکي متحرک(موبايل) مي‌پردازد و آمار نشان مي‌دهد که وسايل الکترونيکي اندرويدي و لپ تاپ‌هاي ويندوزي، در زمينه حملات سايبري و نرم افزارهاي مخرب، سهمي مساوي و 50- 50 دارند.
همچنين آمار نشان مي‌دهد که گوشي‌هاي هوشمند آيفون و گوشي‌هاي هوشمند بلک بري در زمينه جرايم سايبري، وضعيتي بهتر دارند و کمتر از يک درصد نرم افزارهاي مخرب در اين گوشي‌ها ديده مي‌شوند. هرچند در سال گذشته، آسيب‌پذيري جديدي در سرويس آنلاين Find My iPhone ديده شد و اين امر نشان داد که ميزان آسيب‌پذيري اين گوشي‌هاي هوشمند بيش از رقمي است که در گذشته به چشم مي‌آمد و اين گوشي‌ها نسبت به نرم افزارهاي مخرب چندان هم ايمن نيستند. در سال 2014ميلادي عکس صدها نفر از افراد معروف از جمله کيم کارداشيان، سلنا گومز و ريحانا که در آي کلاود ذخيره شده بود توسط هکران به سرقت رفت که البته گفته مي‌شود اين موضوع به دليل وجود حفره آسيب پذير در سرويس آنلاين Find My iPhoneگوشي‌هاي اپل بوده است. همچنين طبق گزارش Alcatel-Lucent، بخشي از رشد آلودگي گوشي‌هاي هوشمند به نرم افزارهاي مخرب در نتيجه بي‌توجهي کاربران اين گوشي‌ها به موارد امنيتي و احتياطي نرم افزارهاست.
جمعيت 2ميلياردي کاربران گوشي‌هاي هوشمند
موضوع آلوده شدن گوشي‌هاي هوشمند به نرم افزارهاي مخرب و سرقت اطلاعات ‌آن، وقتي جدي‌تر مي‌شود که بدانيم تعداد کاربران گوشي‌هاي هوشمند در جهان رو به افزايش است و با توجه به حفره‌هاي امنيتي موجود، تعداد بيشتري اطلاعات شخصي، مالي، بيمه و... مي‌تواند از طريق اين وسايل الکترونيکي پرطرفدار به سرقت برود که اين موضوع به معناي ايجاد دردسرهاي تازه براي کاربران است. ايـن موضــوع را گـــزارش eMarketer تأييد مي‌کند؛گزارشي که نشان مي‌دهد تعداد کاربران گوشي‌هاي هوشمند در سراسر جهان بسرعت رو به افزايش است و اين رقم در سال 2016 از مرز 2ميليارد نفر خواهد گذشت که رقمي در خور توجه است. در گزارش اين شرکت پژوهشي آمده است که تا پايان سال‌جاري ميلادي(2015) نيز در سراسر جهان بيش از 91/1ميليارد کاربر تلفن هوشمند خواهيم داشت که نسبت به سال قبل از آن، 6/12درصد افزايش نشان مي‌دهد.
در اين گزارش همچنين آمده است که تا پايان سال‌جاري ميلادي براي نخستين بار تعداد کاربران گوشي‌هاي هوشمند در سراسر جهان بيش از يک چهارم جمعيت کره زمين مي‌شود و eMarketer تخمين مي‌زند که تا سال 2018 نيز بيش از يک سوم جمعيت کره زمين يعني بيش از 56/2 ميليارد نفر، کاربر اين گوشي‌ها خواهند شد. يکي از دلايلي که براي روند صعودي تعداد کاربران گوشي‌هاي هوشمند عنوان مي‌شود، ورود گوشي‌هاي ارزان قيمت به بازار است که فرصت‌هايي تازه براي علاقه مندان به اين فناوري حتي در نقاط دورافتاده و فقيرتر فراهم مي‌کند.
سرقت اطلاعات هويتي در صدر جرايم سايبري
اين، تنها گوشي‌هاي هوشمند نبودند که در سال 2014 مورد حملات نرم افزارهاي مخرب قرار گرفتند چرا که آخرين مطالعات Gemalto، يک شرکت امنيتي نشان مي‌دهد که در سال 2014ميلادي بيش از يک ميليارد اطلاعات از طريق بيش از 1500رخنه اطلاعاتي به سرقت رفته است و اين آمار حاکي از آن است که هرسال بر تعداد سرقت اطلاعات و ميزان رخنه‌هاي امنيتي افزوده مي‌شود. رخنه‌هاي اطلاعاتي در سال گذشته 49درصد نسبت به سال 2013 افزايش يافته است و به موازات آن، سرقت اطلاعات هم رشدي چشمگير داشته است.
در سال گذشته علاوه بر سرقت اطلاعات شخصي، بانک‌ها و فروشگاه‌ها هم از دست هکرها و نرم افزارهاي مخرب در امان نماندند و بانک JPMorgan و فروشگاه Target، در اثر رخنه‌هاي اطلاعاتي، مورد بزرگ‌ترين دستبردها در تاريخ امريکا قرار گرفتند. البته نگراني‌ها درباره امنيت اطلاعات به سال گذشته محدود نشد و در سال جديد ميلادي نيز يک حمله اينترنتي بزرگ به مرکز بيمه Anthem صورت گرفت که گفته مي‌شود در آن 80ميليون اطلاعات کاربران به سرقت رفته است. همچنين مطالعات نشان مي‌دهد که در سال گذشته بيشترين سرقت اطلاعاتي و جرايم سايبري مربوط به سرقت اطلاعات هويتي بوده که 54درصد کل رخنه‌هاي اطلاعاتي را شامل مي‌شده است و اين رقم حتي از سرقت‌هاي مالي نيز بيشتر بوده است.

​​