فناوری اطلاعات

فیلترینگ برروی جست‌وجوگرهای ایرانی اعمال نمی‌شود

منبع: ایسنا
وزیر ارتباطات در حاشیه مراسم رونمایی از جست‌وجوگر ایرانی یوز تاکید کرد: این برداشت غلطی است که مردم فکر کنند اگر از گوگل استفاده می‌کنند، اطلاعات آنها محفوظ خواهد ماند.
 
محمود واعظی امروز در جمع خبرنگاران حاضر شده و پس از ارائه‌ی توضیحاتی درباره حمایت دولت از موتورهای جست‌وجوی ایرانی به پاسخگویی به سوالات مختلف خبرنگاران پرداخت و در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به ایرانی‌ بودن این موتور جست‌وجوها ممکن است برخی واژه‌ها امکان جست‌وجو نداشته باشند و دسترسی به صفحات مختلف با آنها فیلتر‌شده باشد، اظهار کرد: تاکنون براساس صفحاتی که در دیتاسنتر‌های این موتور جست‌وجو قرار دارد، فیلترینگی از نظر کلمات صورت نگرفته است.
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این‌که همواره در میان کاربران نگرانی‌هایی مبنی بر کنترل فعالیت‌های آنها در صفحاتی که در داخل کشور میزبانی می‌شوند وجود دارد، تصریح کرد: این که مردم فکر کنند اگر از یک موتور جست‌وجوی جهانی مانند گوگل استفاده کنند، اطلاعات آنها محفوظ می‌ماند، اما هنگام استفاده از موتور جست‌وجوی داخلی اطلاعات آنها مورد رصد قرار می‌گیرد، برداشت کاملا اشتباهی است.
 
وزیر ارتباطات ادامه داد: شرکت‌هایی که در حال حاضر موتورهای جست‌وجو را طراحی کرده‌اند به طور کامل خصوصی هستند و در این میان دولت فقط از آنها حمایت می‌کند تا کار خود را به سرانجام برسانند و پس از رسیدن این شرکت‌ها به سوددهی، دولت دیگر کاری با آنها نخواهد داشت، اما تا پیش از رسیدن به این نقطه این نوع فعالیت‌ها بدون حمایت‌های دولت محکوم به شکست خواهد بود، چرا که هزینه‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد.
 
واعظی همچنین تاکید کرد: دولت حامی حریم خصوصی مردم است و این موضوع برای ما یک عزم محسوب می‌شود، از سوی دیگر شرکت‌های داخلی ما به مراتب بیش از شرکت‌های خارجی امانتدار مردم و اطلاعات آنها خواهند بود. اکنون در جست‌وجوگرهای خارجی مشخص نیست اطلاعات افراد به چه سازمان‌هایی فروخته می‌شود و برهمین اساس ما همواره از مردم خواسته‌ایم سعی کنند در شبکه‌های اجتماعی خارجی حداقل اطلاعات خصوصی خود را وارد کنند.
 
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صبحت‌های خود به حمایت‌هایی که از شرکت‌های ارائه‌کننده موتور جست‌وجوهای داخلی صورت می‌گیرد اشاره کرد و گفت: در سال گذشته در این زمینه 90 میلیارد و سال آینده 120 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهد شد.
 
واعظی همچنین اظهار کرد: تاکنون بیش از 20 شرکت در قالب کارگروهی در این زمینه تعریف شده و در این زمینه فعالیت می‌کنند و به صحبت پرداخته‌اند.
 
وی در ادامه در پاسخ به این‌که از نظر او پروژه‌های مختلف ملی از جمله جست‌وجوگر یوز تا چه اندازه می‌تواند موفق عمل کند، توضیح داد: میزان موفقیت این پروژه‌ها به شرکت‌های ارائه‌دهنده آنها بستگی دارد، چرا که لازم است این شرکت‌ها نیازمندی‌های مختلف مردم را تامین کنند.
 
واعظی در ادامه به دو شبکه اجتماعی ایرانی اشاره کرد و گفت: طی ماه‌های گذشته دو شبکه اجتماعی موبایلی با نام‌های ایسون و ساینا راه‌اندازی شده‌اند، اما از میان این دو شبکه، یکی از آنها به بیش از 700 هزار نفر کاربر رسیده و دیگری تنها 100 هزار نفر کاربر دارد. لذا این‌که هر شبکه تا چه اندازه مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد، موضوعی است که به شرکت‌های ارائه‌کننده آن مربوط می‌شود و ما تنها از پروژه‌های خوبی که در داخل کشور طراحی می‌شوند حمایت می‌کنیم.
 
وزیر ارتباطات درباره برنامه‌ریزی‌هایی که برای شناساندن موتور جست‌وجوهای جدید به مردم در نظر گرفته شده نیز اظهار کرد: فکر می‌کنم لازم است در این زمینه خود شرکت‌ها و رسانه‌ها کار تبلیغاتی لازم را انجام دهند.
 
وی در پایان یادآور شد: طبیعی است جامعیت موتور جست‌وجوهایی مانند گوگل در شرایط فعلی مانند موتور جست‌وجوهای داخلی باشد، اما به هر حال موتور جست‌وجوی رونمایی شده این قابلیت را دارد که بیش از یک میلیارد صفحه را در معرض دید مخاطبان خود قرار دهد.
 
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا مشکلاتی که طی روزهای اخیر در شبکه اجتماعی لاین مشاهده شده به بحث فیلترینگ این شبکه مربوط می‌شود، خاطر‌ نشان کرد: به‌طور معمول در شبکه‌های اجتماعی اختلالاتی به لحاظ فنی ایجاد می‌شود اما به شخصه به هیچ عنوان از این‌که قرار باشد چنین شبکه‌ای توسط وزارت ارتباطات فیلتر شود اطلاع ندارم و اطمینان دارم تصمیمی از سوی وزارت ارتباطات مبنی بر فیلترینگ لاین نشنیده‌ام اما به هر حال اختلالات فنی ممکن است برای هر شبکه‌ای رخ دهد.

​​