فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات تاکید کرد:باید ماهواره ملی و مستقل داشته باشیم

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در روز گرامیداشت فناوری فضایی با اشاره به حمایت دولت از فناوری های نوین به عنوان فناوری هایی که باعث اقتدار ایران می شود، گفت: دولت با اولویت به این بخش ها می نگرد و باید دنبال این بود که ماهواره ملی و مستقل داشت.
دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تبریک پرتاب ماهواره فجر و تقدیر از تلاش پژوهشگران و دست اندرکارانی که در دو دهه اخیر در امر فضا کوشش کرده و موجب عزت و اقتدار کشور شدند گفت: حضرت علی(ع) می فرمایند علم قدرت است و هر کس دانش را به دست آورد می تواند قدرتمندی کند از این رو، سیاست دولت تدبیر و امید پشتیبانی از فناوری های نوین و فضایی است.
دکتر واعظی افزود: فناوری فضایی جزء فناوریهای نوین است که در دولت با قدرت توسط دستگاه های مختلف و به ویژه معاونت عملی رئیس جمهوری در حال پیگیری است و گامهای خوبی هم  در این زمینه برداشته شده است.
وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به این که در امر فضا رقابت و سرمایه گذاری بسیار زیادی شده است افزود: حدود 1200 ماهواره در فضا وجود دارد که در این میان، بیش از 50 کشور ماهواره مستقل دارند و 9 کشور از همسایگان ما به شمار می روند و عملاً اکثر کشورهای دنیا تلاش می کنند بتوانند جایگاه خاصی در امر فضا داشته باشند و رقابت در این زمینه بسیار جدی است.
وی با تاکید بر این که استفاده بهینه و صلح آمیز از فضا هدف دولت تدبیر و امید است، گفت: امروز دانشمندان و پژوهشگران ما توفیقات بسیار خوبی در ساخت ماهواره پرتابگر و ساخت تجهیزات زمینی و هوایی یافته اند.
دکتر واعظی در بخش دیگر سخنان خود با قدردانی از زحمات ریاست جمهوری در امر ساماندهی امور فضایی اظهار داشت: برنامه های ما برای این بخش جدی است و با توجه به اینکه برنامه 10 ساله اول تقریباً به پایان رسیده و در آستانه تدوین برنامه دوم هستیم، می خواهیم از تمام نیروها استفاده جدی داشته باشیم.
وی با تاکید بر این که باید از این مرحبه عبور کرد گفت: باید از فاز اول که بیشتر آزمایشی است فراتر رفت و وارد فازی شد که از ماهواره ها استفاده کار بردی کرد.
گفتنی است این مراسم با بازدید رییس جمهور از نمایشگاه دستاوردهای فضایی همراه بود که دکتر واعظی در این بازدید این نمایشگاه را حاصل تلاش فرزندان ملت دانست و از تمامی کسانی که موجب عزت و غرور همه ملت ایران شده تقدیر کرد.
وی گفت: در این مدت شاهد بودیم که با حمایت رییس جمهور و کمک همکاران من در دولت توانستیم گام به گام مراحل مختلف را طی کنیم .

​​