فناوری اطلاعات

برنامه جاسوسی دولت آمریکا در هادردیسک‌های شرکت‌های بزرگ

محققان روسی آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) را متهم خوانند و توضیح دادند که این مرکز نوعی بدافزار با قابلیت مانیتورینگ رایانه‌ها را در چارچوب‌ اصلی هارددیسک‌های ساخته شده در شرکت‌های بزرگ جاسازی کرده است تا از کاربران جهانی جاسوسی کند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شرکت Kaspersky Lab که دفتر مرکزی آن در مسکو واقع شده است و از بزرگترین تولیدکنندگان ابزارهای امنیت سایبری در جهان محسوب می‌شود، اعلام کرد که بررسی‌های تحلیلی اخیر آن نشان می‌دهد که جاسوس‌افزار آمریکایی در سیستم داخلی هارددیسک‌های ده‌ها شرکت بزرگ جاسازی شده است .

از جمله شرکت‌هایی که این برنامه جاسوسی در محصولات آنها وجود دارد می‌توان به Western Digital،‌ Seagate Technology، توشیبا، IBM، Micron Technology و سامسونگ اشاره کرد.

شرکت Kaspersky ادعا می‌کند که در بررسی‌های خود این بدافزار را در رایانه‌های 30 کشور جهان شناسایی کرده است که از جمله آنها می‌توان به ایران، روسیه، پاکستان، افغانستان، چین، مالی، سوریه، یمن و الجزیره اشاره کرد.

سازمان‌های مورد هدف این برنامه جاسوسی مراکز دولتی،‌ شعبات نظامی، شرکت‌های مخابراتی، بانک‌ها، شرکت‌های انرژی، مراکز هسته‌ای، شرکت‌های رسانه‌ای و مراکز توسعه خدمات اسلامی را شامل می‌شوند.


​​