فناوری اطلاعات

تغییر در پروتکل HTTP پس از۱۶سال

منبع: دنیای اقتصاد
به‌زودی جدیدترین نسخه HTTP ارائه می‌شود.
این نسخه که به‌زودی رسما نهایی و رونمایی می‌شود یک گام بزرگ به سمت واقعی شدن است که برداشته می‌شود و نسبت به نسخه‌های پیشین کامل‌تر و استانداردتر است.
گروه IETF که وظیفه طراحی و تایید این استاندارد را برعهده دارد، اعلام کرده است در حال حاضر کار به پایان رسیده و مشغول ویرایشگر RFC برای رفتن به فرآیندهای قبل از ارائه و انتشار این استاندارداست. 
 
در این مرحله به‌عنوان نمونه شما می‌توانید امکان جست‌وجوی سفارش غذا، کتاب و هتل را آغاز کنید.
HTTP /  2 در حالی به عنوان یک نسخه جدید معرفی می‌شود که ارائه نسخه اولیه این پروتکل انتقال ابرمتن متعلق به زمانی است که IETF بزرگ‌ترین تغییر را درسال 1999 در HTTP 1.1 ارائه و تصویب کرده بود.
ازجمله مزایایی که استاندارد جدید به ارمغان می‌آورد، بارگذاری سریع‌تر صفحات اصلی وب و اتصالات و ارتباطات پایدارتر و متشکل از هرآنچه از آیتم‌هایی است که باعث سرعت بیشتر برای سرورها می‌شود.
HTTP /  2 از همان رابط‌های برنامه کاربردی HTTP استفاده می‌کند که توسعه‌دهندگان با آن آشنا هستند اما نسخه جدید از ویژگی‌های جدیدتری برخوردار است که به راحتی قابل پذیرش است. یک تغییر قابل توجه این است که درخواست‌های شما از HTTP کمتر می‌شود و این چیزی است که جامعه وب و اغلب توسعه‌دهندگان برای جلوگیری از اضافه کردن بیش از حد درخواست HTTP به صفحاتتان، توصیه می‌کنند چون باعث ترافیک وب‌سایت و عدم دسترسی راحت‌تر به محتوا می‌شود.
ویژگی‌های چندگانه جدید HTTP /  2، اجازه می‌دهد مقدار زیادی از درخواست‌ها در همان زمان تحویل داده شود، به طوری که بارگذاری صفحات دچار اختلال و مسدودیت نمی‌شود. HTTP /  2 همچنین با استفاده از کاهش حجم قابل ملاحظه‌ای از اتصالات باعث می‌شود بارگذاری‌ها یا سرورهای شبکه‌ها دچار اختلال نشود.
وبلاگ ناتینگهام پیش از این هم درباره تعدادی از بهبود‌های صورت گرفته در نسخه جدید HTTP و آمدن به استاندارد بالاتر اطلاعاتی ارائه کرده بود. استاندارد HTTP جدید در پروتکل SPDY گوگل ارائه می‌شود که امروزه توسط برخی از فناوری‌ها برای دستکاری ترافیک، کمک به بهبود زمان، امنیت بیشتر و ارائه سریع‌تر لود صفحه استفاده می‌شود. بر همین اساس گوگل چند روز پیش اعلام کرد قصد دارد به‌طور کامل به HTTP /  2 در کروم سوئیچ کند.
توسعه‌دهندگان در حال حاضر مشغول تست HTTP /  2 قبل از معرفی رسمی آن هستند، بنابراین در حال حاضر در فایرفاکس و کروم می‌توانید سرورهای آزمون دانلود را امتحان کنید و همچنین اطلاعات بیشتر در راهنمای HTTP /  2 در دسترس است.
در نظر داشته باشید که این یک تست در زمانی نسبتا کوتاه قبل از اینکه استاندارد جدید به تصویب برسد، است و شما می‌توانید از طریق درخواست ویرایش، نظرات خود را برای استفاده در شکل نهایی ارائه کنید.

​​