تلفن همراه

۹۱ درصد‌ بازارموبایل ایران را قاچاق ‌گرفته است

منبع: فناوران
در حالی که معمولا کارشناسان داخلی قاچاق گوشی تلفن همراه داخل کشور ایران را حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد اعلام می‌کنند، اما موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور این رقم را ۹۱ درصد اعلام کرده است.
 
معمولا آمار ضد و نقیضی در باره گوشی‌های وارداتی به کشور گزارش می‌شود، اما موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور بر اساس تعداد گوشی‌های فروخته شده و آمار به دست آمده از گمرک، اعلام کرده که بیش از ۹۰ درصد از گوشی‌های موبایل به‌صورت قاچاق وارد شده و تنها ۹ درصد از مبادی قانونی به بازار کشورمان وارد می‌شوند. براساس گزارش موسسه‌ تحقیقاتی بیزینس مانیتور، میزان فروش گوشی‌های تلفن همراه در طول سال ۲۰۱۳ در بازار ایران ۸/۱ میلیارد دلار ارزش داشت و نرخ متوسط رشد فروش گوشی‌ها بر اساس پیش‌بینی‌های این موسسه ۱/۹ درصد است.
با مقایسه‌ آمار مربوط به گوشی‌های وارد شده از مبادی قانونی و همچنین میزان فروش گوشی‌ها در بازار، می‌توان به این نتیجه رسید که در حدود ۹۱ درصد گوشی‌ها به صورت قاچاق وارد شده و تنها ۹ درصد باقی مانده بصورت قانونی وارد کشور می‌شوند.
با احتساب آمار‌های ارایه شده، ارزش گوشی‌های قاچاق وارد شده به کشور در سال ۱۳۹۱ حدود ۶۳۰/۱ میلیارد دلار بوده است. بر این اساس گفته می‌شود که دولت در سال ۹۱، حدود ۱۶۳ میلیون دلار حقوق کمرگی از دست داده است. عوارض واردات گوشی‌ها به کشور ۱۰ درصد است. در صورتی که مالیات بر ارزش افزوده نیز به محاسبات اضافه شود، دولت سالانه ۲۰۰ میلیون دلار از محل قاچاق گوشی‌های همراه از دست می‌دهد .

​​