فناوری

اینتل تا سال 2018 تراشه 7 نانومتری عرضه می‌کند

اینتل برای سال‌های طولانی فعالیت‌های خود را به تولید پردازنده‌های 14 نانومتری معطوف کرد و هم‌اکنون گفته می‌شود که این شرکت اهداف بلندتری در سر می‌پروراند.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پردازنده‌های 14 نانومتری اینتل در لپ‌تاپ‌ها با نام  Broadwell و در تلفن‌های همراه و تبلت‌ها با نام Cherry Trail عرضه می‌شوند و هر دو مدل توانسته‌اند توجه کاربران جهانی را به خود جلب کنند.

اما گام بعدی اینتل در زمینه تولید تراشه مربوط به سیستم‌های 10 نانومتری می‌شود و البته پس از آن قرار است تراشه‌های 7 نانومتری توسط این شرکت به تولید انبوه برسد.

این نانومترها مربوط به اندازه قطعات موجود در تراشه سیلیکونی است و هرچه که عدد مربوط به آن کوچکتر شود، تراشه نیز کوچکتر خواهد شد.

همچنین، نسل جدید فناوری‌های نانومتری به اینتل امکان می‌دهد مصرف انرژی را در پردازنده‌های جدید خود کاهش دهد و گرمای تولید شده در دستگاه را به حداقل برساند.

این مسئله یک امر حیاتی برای دستگاه‌های موبایلی محسوب می‌شود. این دستگاه در حالتی که میزان مصرف باتری در آنها بالا می‌رود، به مقدار قابل ملاحظه حرارت و گرما تولید می‌کنند.

تولید تراشه‌های 14 نانومتری با مشکلات فراوان همراه بود و همین امر موجب شد اینتل عرضه جهانی آن را با تاخیر انجام دهد. اما «مارک بور» مدیر ارشد این شرکت آمریکایی توضیح داده است که سال 2016 نخستین تراشه‌های 10 نانومتری اینتل وارد بازار می‌شوند و پس از آن تراشه‌های 7 نانومتری در سال 2018 به دست کاربران جهانی می‌رسند.


​​