فناوری اطلاعات

رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‎افزار: افزایش صادرات نرم‎افزار نیازمند رفع موانع و قوانین جدید است

منبع: دنیای اقتصاد
رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‎افزارگفت: فقدان آشنایی برخی گمرکات از صادرات نرم‎افزار باعث شده تا نرم‎افزارهای صادراتی ایران را به عنوان کالا تلقی کرده و به آنها پروانه نمی‎دهند، حتی سازمان امور مالیاتی از صادرکنندگان مالیات اخذ می‌کند.
 
محمدرضا طلایی با بیان اینکه حوزه صادرات نرم‎افزار را باید در دو بخش تحلیل کرد، اظهار داشت: برای توسعه صادرات نرم‎افزار باید ابتدا موانع و مشکلات پیش روی صادرات را رفع کرد، ضمن اینکه در کنار آن، باید قوانین و مقررات جدیدی که حمایت و توسعه فعالیت های صادراتی را ملاک عمل قرار می‌دهد، وضع کرد.
وی افزود: برای اینکه تولید و صادرات نرم‎افزار افزایش یابد، در ابتدا باید فضای امن سرمایه‌گذاری برای فعالان اقتصادی بوجود آید؛ این در حالی است که اگرچه قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‎افزار در سال 79 تصویب شد و می‎توانست به عنوان قانونی برای امنیت سرمایه‎گذاری در حوزه نرم‎افزار تلقی شود، ولی تا به امروز این قانون به صورت کامل و جامع اجرایی نشده است.
رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‎افزار گفت: سرمایه‎گذاری‎هایی که در این فضا انجام می‎شود، مورد هجمه برخی سودجویان قرار گرفته است و به همین دلیل، سرمایه‎گذاران تمایل ندارند که در این حوزه وارد شده و سرمایه‎گذاری وسیع انجام کنند.
طلایی گفت: اگر قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‎افزار، درست اجرایی شود، امنیت سرمایه‎گذاری را حاصل خواهد کرد و بنابراین شاهد ورود سرمایه‎های سرگردان به این بخش خواهیم بود و محصولات جدید و با کیفیت تولید و به تبع آن، افزایش درآمدهای ارزی و صادرات نیز رخ خواهد داد.
وی گفت: وقتی سرمایه‎گذاران به حوزه صادرات و تولید نرم‎افزار ورود کنند، عملا فضا رقابتی شده و کیفیت محصولات نیز ارتقا می‎یابد، بنابراین تولیدات ایرانی آماده حضور در بازارهای جهانی خواهند شد.
به اعتقاد طلایی، دولت برای حضور موثر و فراگیر محصولات صادراتی ایران در بازارهای هدف باید قوانین روان کننده و تسهیل کننده را وضع کرده و زمینه‎ساز صادرات روان باشد.
رییس هیات مدیره تشکل‎های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، افزود: هم‎اکنون مشکل عمده صادرکنندگان نرم‎افزار، گمرکات هستند که درک صحیحی از صادرات نرم‎افزار ندارند، به این معنا که آنها هنوز به محصولات نرم‎افزاری صادراتی، به چشم کالا نگاه کرده و به دلیل اینکه با این حوزه آشنایی ندارند، پروانه صادرات برای این محصولات صادر نمی‎کنند یا ارزش واقعی صادرات را در آن قید نمی‎کنند، بنابراین سازمان امور مالیاتی نیز صادرکنندگان را به عنوان فعالان عرصه صادرات نمی‎شناسد و از آنها مالیات کسب می‎کند؛ در حالیکه اخذ مالیات از صادرات ممنوع است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: به نظر می‎رسد که اگر دولت می‎خواهد صادرات نرم‎افزار را رونق دهد، باید زمینه ساز وضع قوانین و مقررات شود.
وی با بیان آنکه از دوره قبل هیات نمایندگان، کمیسیون کسب و کار دانش‎بنیان در اتاق ایران شکل گرفت و اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی در فناوری اطلاعات دخیل شده است، در پاسخ به این که تاکنون اتاق‎ها در پاسخگویی به انتظارات فعالان اقتصادی چقدر موفق عمل کرده‎اند، گفت: درحوزه فناوری اطلاعات اتاق‌ها فعالیت چندانی نداشته‎اند.

​​