فناوری اطلاعات

نگرانی از تاثیرات منفی دستگاه واقعیت افزوده مایکروسافت بر سلامت انسان

منبع: فارس
برخی صاحب نظران معتقدند هدست هولولنز مایکروسافت از ایمنی کافی برخوردار نیست و با غرق کردن انسان‌ها در دنیای مجازی سه بعدی سلامت روانیشان را به خطر می‌اندازد.
مایکروسافت در آینده نزدیک هدستی را عرضه می کند که با قراردادن آن بر روی سر می توان واقعیت ارزش افزوده را به محیط اطراف اضافه کرد. اما مدیر عامل شرکت Magic Leap که در همین زمینه فعالیت می کند نگران است که استفاده مداوم از چنین دستگاهی برای سلامت انسان ها خطرناک باشد و انها دیگر قادر به تشخیص دادن واقعیت از امور مجازی نباشند.
به گفته وی هولولنز از یک سیستم دریافت داده استفاده می کند که قادر به ایجاد هماهنگی کامل میان مغزو چشم های انسان نیست و لذا ممکن است تاثیرات آن بر روی مغز انسان دائمی باشد. لذا اگر کاربری با استفاده از هولولنز یک فیل را در میان دستان خود قرار دهد ممکن است حتی بعد از برداشتن هولولنز از سر خود کماکان تصور کند آن فیل در بین دستانش قرار دارد و تداوم چنین مشکلاتی اختلالات روانی خطرناکی برای افراد ایجاد می  کند.
 
رونی آبوویتز مدیر عامل Magic Leap می گوید باید از استفاده از چنین هدست هایی و نمونه های مشابه آنها جدا خودداری کرد و در انتظار عرضه نمونه های پیشرفته تری ماند که فعالیت ذهن را در تماس با محیط واقعی مختل نکنند.
 
وی مدعی شد این شرکت نوپا در تلاش برای ابداع سیستم خاص واقعیت افزوده خود است که پس از خلق اشیای سه بعدی آنها را به طور استاندارد به صحنه پیش روی کاربر اضافه می کند. ابزار خاص طراحی شده توسط مجیک لیپ از فناوری دیجیتال ویژه ای به منظور خلق تصاویر سه بعدی بهره می برد که به بیولوژی انسان و سیستم ارتباطی چشم و مغز انسان احترام می گذارد.
 
مجیک لیپ به این منظور 600 میلیون دلار هزینه خواهد کرد که بخشی از آن از سوی گوگل تامین می شود. همین مساله باعث شده برخی صاحب نظران تبلیغات منفی این شرکت در مورد هولولنز را بخشی از رقابت دیرینه مایکروسافت و گوگل تلقی کنند.

​​