باندپهن

بارگذاری بی‌سیم با سرعت یک ترابیت در ثانیه برای نخستین بار در جهان

دانشگاه Surrey موفق شد رکورد بارگذاری مبتنی بر فناوری 5G را با سرعت یک ترابیت در ثانیه به ثبت برساند و نسل آتی سیستم‌های ارتباطی و مخابراتی را وارد عرصه جدید بگند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این دانشگاه ادعا کرد که برای نخستین بار در جهان موفق شد سرعت یک ترابیت در ثانیه را مبتنی بر نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی به ثبت برساند که این اتفاق از سرعت به‌دست آمده در آزمایش‌های سامسونگ و هوواوی بیشتر است.

پروفسور «رحیم تفضلی» مدیر مرکز نوآوری‌های 5G در دانشگاه Surrey توضیح داد: «ما موفق به توسعه 10 فناوری جدید شده‌ایم که به واسطه یکی از آنها توانستیم به صورت بی‌سیم سرعت بارگذاری را به یک ترابیت در ثانیه برسانیم. این مشابه ظرفیت فیبرهای نوری است، اما ما موفق شدیم آن را به صورت بی‌سیم محقق کنیم».

تفضلی اظهار داشت که آزمایش مذکور در حالت آزمایشگاهی در فاصله 100 متری محقق شده است تا امکان بارگذاری بی‌سیم با سرعت یک ترابیت فراهم شود.

پیش‌بینی شده است که بین سال‌های 2016 و 2017 میلادی این طرح از آزمایشگاه خارج شود و سرانجام در اوایل سال 2018 میلادی به صورت عمومی به جهانیان معرفی شود.


​​