فناوری اطلاعات

ارزیابی تشابه پایان‌نامه‌ها با سامانه «همانندجو» امکان‌پذیر شد

منبع: روابط عمومي پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران
با راه‌اندازی آزمایشی سامانه «همانندجو»، توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ارزیابی تشابه در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی امکان‌پذیر شد.
سامانة آزمایشی «همانندجو» با پشتوانه متن کامل و در حال افزایش بیش از 100 هزار عنوان از تازه‌ترین پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها (1387-1393) به صورت آزمایشی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
«همانندجو» با جست‌وجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌هاي موجود در ایرانداک، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازة همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد.
گفتنی است، هدف از راه‌اندازی آزمایشی این سامانه با امکانات محدود، افزون بر شناخت کاستی‌ها و برطرف کردن آنها، آشنایی استادان با قابلیت‌های آن و شناخت همانندهاست.
لازم به توضیح است، پس از اجرای آزمایشی، قابلیت‌های ارزشمند دیگری در این سامانه در اختیار همة دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور قرار خواهد گرفت.
در حال حاضر، امکان استفاده‌ی رایگان و آزمایشی این سامانه به پنج دانشگاه، داده شده و نزدیک به 2 هزار استاد از این سامانه استفاده می‌نمایند.
استادان معرفی شده از جانب دانشگاه‌ها برای کاربست آزمایشی این سامانه، می‌توانند به نشانی tik.irandoc.ac.ir مراجعه و پس از ورود به سامانه، نوشته‌های دانشجویان خود را بارگذاری و نتیجه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دریافت کنند.

​​