تلفن همراه

چگونه تبلت و نوت‌بوک‌ را تمیزکنیم؟

منبع: فناوران
روزهای پایانی سال که اکثر ما خانه‌تکانی و تمیزکاری خانه و دفتر کار را تمام کرده و فرصتی برای استراحت می‌یابیم شاید بهترین زمان برای تمیزکاری نوت بوک تبلت و زدودن غبار یکسال پرکار از آنها باشد.
 
 
با این کار هم این کالاها را از آلودگی و گرد و غبار نجات می‏دهيم و هم به حفظ سلامت خود كمك كرده‏ ايم. چرا كه رايانه و تجهيزات آن نظير موس، كی‌بورد و... بيش از هر وسيله ديگری در جذب ميكروب، باكتری و ويروس‏های بيماری‏زا مستعد هستند و از آنجا که ما تبلت و نوت بوک وگوشی موبایل را همه جا همراه داریم، این میکروب‌ها در کمین سلامت ما هستند.
اما چگونه باید این کالاهای گران‌قیمت دیجیتالی را تمیز کرد تا کوچک‌ترین آسیبی به آنها وارد نشود و در ضمن یک تبلت و نوت‌بوک تکانی دلچسب هم انجام دهیم؟ 
اولین توصیه‌ای که به کاربران تبلت و نوت‌بوک می‌توان کرد این است که قبل از هر کاری دفترچه راهنمای دستگاه را کاملا مطالعه کنند و ببینید در آنجا چه دستورالعملی برای تمیز کردن لپ‏تاپ شما داده شده است.
سپس دستگاه را خاموش و اگر سیم کارت داخل آن است، آن را خارج کرده و باتری را نیز از دستگاه جدا کنید تا خطر شوک الکتریکی و صدمه احتمالی به دستگاه کاهش یابد. در ضمن اگر چیزهای دیگری مثل هارداکسترنال هم به درگاه‌های لپ‌تاپ وصل هستند همه را جدا کنید.
سپس با یک پارچه پنبه‌ای نرم و با استفاده از آب ولرم یا محلول‌های مخصوص شست‌و شوی و پاک کردن کالاهای دیجیتال قسمت‌های مختلف را تمیزکاری کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از پارچه‏‏ های زمخت و زبر و موادی که دارای حلال‏های آمونیاکی هستند استفاده نکنید.
برای تمیز کردن پورت و فن دستگاه یا حتی میان کلیدهای کیبورد هم بهتر است به جای استفاده از جاروبرقی یا شارژی پرخطر از دمنده هوا، پارچه تنظیف پزشکی، محلول نظافت و در آخر یک تکه پارچه کتانی مانند یک تی‏شرت استفاده کنید. توجه داشته باشید که هنگام دمیدن هوا به این سوراخ‏ها مراقب باشید با شدت زیاد اسپری نکنید، زیرا این کار به پره ‏های فن کامپیوتر ممکن است آسیب بزند.  همچنین هرگز کمپرسور هوا را مستقیم به سمت پروانه فن نگیرید؛ چرا که ممکن است باعث چرخ بیش از حد مجاز آن شود. برای تمیزکردن جرم‏های روی صفحه نمایش هم حتما قبل از این کار لپ‏تاپ را خاموش کنید و با یک تکه پارچه نرم صفحه نمایش را تمیز کنید. همچنین هرگز از محلول‏های تمیز‏کننده که پایه آمونیاکی دارند، برای تمیز کردن صفحه نمایشگر استفاده نکنید.
کیبورد یکی از کثیف‏ترین بخش‏های کامپیوتر است و تمیزکاری آن بسیار سخت و مهم است.
 برای خارج کردن جرم‏ و ذرات زیر کیبورد که در آن فرو رفته ‏اند از دمنده هوای فشرده با زاویه مورب استفاده کنید. همچنین می‌توانید کلیدهای کیبورد را خارج و پس از تمیز کردن دوباره در جای خود قرار دهید. فقط مواظب باشید که کلیدهای کیبورد قابلیت جدا شدن را داشته باشند.
پس از تمیز کاری هم به مدت 30 دقیقه از روشن کردن دستگاه خودداری کنید تا اگر برخی از قسمت‌های دستگاه مرطوب است خشک شده و برای دستگاه مشکلی به وجود نیاید. 

​​