فناوری اطلاعات

گوگل از کاربران فایرفاکس درخواستی دارد

منبع: دیجی کالا
گوگل از کاربران فایرفاکس می‌خواهد که موتور جستجوی پیش‌فرض خود را از یاهو به گوگل تغییر دهند.
 
در اواخر سال گذشته موزیلا رسما موتور جستجوی پیش‌فرض فایرفاکس را از گوگل به یاهو تغییر داد. این سیاست به دنبال قراردادی بود که یاهو با شرکت موزیلا بسته بود. به دنبال این اتفاق، سهم موتور جستجوی یاهو به شکل قابل ملاحظه ای رشد کرد و به دنبال این رشد، سهم گوگل از بازار موتورهای جستجو برای اولین بار پس از سال 2008 به زیر 75 درصد سقوط کرد.
 
 
سهم یاهو در ماه نوامبر گذشته 8.6 درصد اعلام شده بود، اما در ماه دسامبر ناگهان به 10.4 درصد صعود کرد و در ماه ژانویه امسال نیز به 10.9 درصد رسید. گوگل نیز از 77.3 درصد نوامبر به 75.2 در ماه دسامبر و به 74.8 در ژانویه امسال سقوط کرد.
 
این اتفاقات به هیچ وجه برای گوگل به عنوان بزرگ‌ترین سرویس‌دهنده جستجوی دنیا قابل قبول نیست و به منظور جلوگیری از این روند کاهشی اقداماتی از سوی غول جستجوی دنیا الزامی بود. 
در چند روز اخیر گوگل دست به اقدام جالبی زده است. اگر از فایرفاکس استفاده می‌کنید و در موتور جستجوی گوگل کلمه ای را جستجو کنید (و در صورتی که گوگل مرورگر پیش‌فرض شما نباشد) گوگل به شکل اتوماتیک یک پیغام در بالای لیست جستجوها به نمایش می‌گذارد و از کاربر می‌خواهد که موتور جستجوی پیش‌فرض را به گوگل تغییر دهند. در این پیغام دو دکمه «نه، متشکرم» و «آموزش» دیده می‌شود. 
 
این اولین بار نیست که گوگل کاربران را پس از تغییر موتور پیش‌فرض یاهو به بازگشت به حالت قبل ترغیب می‌کند. در اوایل سال جاری میلادی نیز گوگل در توییت هایی نحوه آموزش تغییر موتور جستجوی پیش‌فرض یاهو را آموزش داده بود.
 
فایرفاکس در میان مروگرهای دنیا (دسکتاپ) سهمی 16 درصدی دارد که در مقایسه با 40 درصد کروم پایین به نظر می‌رسد، اما همین سهم نیز سبب تغییراتی جدی در میزان سهم کلی موتورهای جستجوی دنیا می‌شود.

​​