رسانه‌های اجتماعی

یوتیوب ۳۶۰ درجه‌ای شد

منبع: فناوران
یوتیوب اخیرا اعلام کرد که از این پس ویدیوهای ۳۶۰ درجه را در سرویس اشتراک ویدیوی خود پشتیبانی خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که این قابلیت بتواند دوستداران و صاحبان محتواهای واقعیت مجازی را به سمت این شبکه اجتماعی جذب کند.
 
این سرویس قرار بود ماه گذشته رونمایی شود، ولی هم‌اکنون پس از گذشت تقریبا دو ماه این سرویس را به شکل محدود راه‌اندازی کرده است. مدت زیادی از ورود دوربین‌های ۳۶۰ درجه در بازار نمی‌گذرد و ارایه چنین سرویس‌هایی سبب محبوبیت هر چه بیشتر چنین محتواهایی خواهد شد. 
در ویدیوهای ۳۶۰ درجه، کاربر قادر است که در حال پخش ویدیو هر طرف از صحنه را مشاهده کند. قابلیتی که به عنوان مثال در ویدیوهای ورزشی می‌تواند بر جذابیت و تعامل بیشتر کاربر تاثیر بسیاری داشته باشد. همچنین تماشای این ویدیوها با هدست‌های واقعیت مجازی بر جذابیت دو چندان این ویدیوها می‌افزاید و کافی است با تنها دور دادن سر، جهات مختلف ویدیو را مشاهده کرد. در واقع، در این نسخه جدید، کاربران می‌توانند با چرخش و حرکت تبلت و گوشی خود حین تماشای ویدیوها در یوتیوب، تمامی زوایای فیلمبرداری شده را مشاهده کنند.
استفاده از این قابلیت در مرورگر کروم گوگل نیازی به دستگاه واقعیت مجازی ندارد. کافی است به هنگام مشاهده ویدیو با استفاده از ماوس اسکرول کنید تا جهات دیگر را مشاهده کنید. مشاهده این ویدیوها در اپلیکیشن آندرویدی یوتیوب جذاب‌تر است و با حرکت دادن دستگاه اندرویدی، ویدیو نیز دور می‌چرخد.
در این راستا، سازندگان دوربین‌های با قابلیت فیلمبرداری 360 درجه همچون Bublcam, Giroptic’s 360cam, IC Real Tech’s Allie, Kodak’s SP360 و RICOH THETA با گوگل برای اطمینان از تطبیق یوتیوب با پخش این نوع فیلمبرداری، ملاقات کردند. گوگل همچنین در حال کار برای آوردن این تکنولوژی به پلات‌فرم iOS است. در ماه گذشته هم یوتیوب به منظور افزایش تعامل کاربران با ویدیوها، قابلیت تغییر زاویه دوربین را برای ویدیوهای پشتیبانی‌کننده اضافه کرده بود. 

​​