تلفن همراه

تبلت ویژه گوگل برای کنترل بیماری ابولا

کنترل و درمان بیماری‌های همه‌گیر از جمله ابولا کار بسیار دشواری است و حضور سازمان‌های بزرگ جهانی هم تاثیر اندکی در آن برجا می‌گذارد. در این زمینه پیشرفت‌ها بسیار کند صورت می‌گیرد و پزشکان و دانشمندان با آزمایش‌های گسترده روی بیماران، سعی می‌کنند جلوی شیوع بیشتر بیماری را بگیرند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، برای مهار بیماری ابولا مراکز ویژه‌ای راه‌اندازی شده است که متخصصان در آنها مطالعات گسترده‌ را انجام می‌دهند و البته ارتباط میان آنها و دنیای بیرون به سختی انجام می‌شود.

از جمله این مراکز Magburaka در سیرالئون است که برای برقراری ارتباط با دیگر محققان مشکلات فراوان دارد. پزشکان در آن نمی‌توانند اطلاعات خود را منتقل کنند و کاغذهایی حاوی اطلاعات که به دست آنها می‌رسد، باید به سرعت نابود شود.

اما گوگل برای حل این مشکل گام جدید برداشته و رایانه لوحی ویژه‌ای را ارایه کرده است که در این محیط‌ها به صورت تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تبلت با بدنه‌ای از جنس پلی‌کربنات ساخته شده و در نهایت در فضایی حاوی کلر داخل شده است تا به صورت کاملا ایمن و بدون بروز هرگونه میکروب به دست متخصصان برسد.

رایانه لوحی جدید گوگل سیستم‌های ارتباطی بی‌سیم دارد و یک سرور محلی نیروی مورد نیاز برای شارژ باتری آنها را تامین می‌کند. این ابزار امکان می‌دهد ارتباط میان افراد داخل و خارج کمپ‌های کنترل بیماری به راحتی برقرار شود و حتی در مراکزی که هیچ ارتباطی با آنها وجود ندارد و البته بیماری ابولا شیوع پیدا کرده است نیز پزشکان بتوانند مطالعات خود را گسترده‌تر انجام دهند.

تاکنون هیچ محصول مشابهی ساخته نشده است و بر این اساس می‌توان گفت این نخستین تبلت برای کنترل و درمان بیماری ابولا محسوب می‌شود.


​​