فناوری اطلاعات

اعتراض به نتایج مردانه جستجو‌ها در گوگل

منبع: فارس
اگر چه همه پزشکان و مدیران در دنیا مرد نیستند، اما اگر با استفاده از جستجوگر عکس گوگل کلماتی مانند دکتر یا مدیر شرکت را جستجو کنید، فقط تصاویر مردان را می‌بینید.
همین مساله باعث اعتراض بسیاری از زنان به گوگل شده که معتقدند این شرکت  علیه آنها تبعیض جنسیتی اعمال می کند و خدماتی که ارائه می کند مردسالارانه است.
آنها می گویند چرا باید در صورت جستجو در خدمات عکس گوگل تمامی روسای شرکت ها، پزشکان و ... به شکل مردان بزرگسال به تصویر کشیده شوند. تحقیقاتی که اخیرا توسط محققان دانشگاه واشنگتن و کالج مریلند صورت گرفته هم این مساله را تایید می کند.
 
این کارشناسان معتقدند عملکرد گوگل بر تصورات مردم هم تاثیرگذار است و باعث می شود آنها تصور کنند برخی تخصص‌ها و مشاغل صرفا مردانه بوده و زنان نمی توانند آنها را بر عهده بگیرند.
 
به عنوان مثال در صورت جستجوی کلمات مرتبط با عناوین ریاستی و مشاغل مدیریتی تنها 11 درصد از تصاویر گوگل مربوط به زنان است و بقیه را مردان تشکیل می دهند. البته در صورت جستجوی کلماتی مانند پرستار این توازن به نفع زنان به هم می خورد.
 
برخی دیگر از پژوهشگران می گویند در این زمینه نباید تقصیر را به گردن گوگل انداخت، زیرا جستجوگر این شرکت آنچه را که در وب در دسترس است بازتاب می دهد و خود دخالتی در نحوه نمایش نتایج ندارد.

​​