فناوری اطلاعات

رئیس سازمان IT: سهم محتوا و صفحات فارسی در فضای وب

منبع: مهر
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحقق ۵۰ درصد اهداف برنامه پنجم توسعه در بخش ارتباطات پرسرعت کشور خبر داد و گفت: سهم محتوای فارسی موجود در فضای وب حدود ۰.۹ درصد است.
 
 
نصرالله جهانگرد گفت: برنامه ریزی لازم در راستای افزایش سطح دسترسی مردم به منظور توسعه خدمات دولت الکترونیکی صورت گرفته که امیدواریم شاهد تحقق اهداف پیش بینی شده در این بخش برای سال ۹۴ باشیم؛ برهمین اساس یک برنامه مشخص برای افزایش سطح دسترسی مردم به خدمات تصویب شده که با حمایت مجلس و بر اساس منابع پیش بینی شده، در حال اجرا و پیاده سازی است.
 
وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، باید تا پایان برنامه، ۶۰ درصد خانوارها به شبکه پرسرعت دسترسی داشته باشند که با توجه به آمار و اطلاعات موجود، برای تحقق این برنامه باید ۱۸ میلیون خط پرظرفیت ایجاد و به متقاضیان ارائه شود که تاکنون حدود ۵۰ درصد آن محقق شده است.
 
معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: از سوی دیگر و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، باید ظرفیت شبکه داخلی بین استانی به ۲۰ ترابایت و داخل شهری به ۶۰ ترابایت افزایش پیدا کند؛ همچنین ظرفیت اینترنت بین الملل نیز باید به چهار ترابایت افزایش پیدا کند تا در تعامل با شبکه پرظرفیت داخلی، امکان سرویس دهی با کیفیت بهتر برای کاربران را فراهم کند.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه سال گذشته امکان ارائه خدمات نسل سوم و بالاتر موبایل برای تمامی اپراتورهای تلفن همراه کشور فراهم شد تصریح کرد: تا پایان سال ۹۳، بیش از ۲۰۰ شهر خدمات نسل سوم و ۵۰ شهر خدمات نسل چهارم را به متقاضیان عرضه کردند که با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان فصل جاری ۵۰۰ شهر خدمات نسل سوم را به مردم ارائه خواهند کرد.
 
وی تاکید کرد: با فراهم شدن زیرساخت های لازم، کسب و کارها در این بخش رونق گرفته به طوری که در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار برنامه به زبان فارسی بر بستر اندروید تهیه و در دسترس کاربران تلفن همراه قرار گرفته است.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اهمیت توسعه خط و زبان فارسی در فضای وب گفت: هم اکنون، میزان صفحات موجود در وب به زبان کشورها یکی از مولفه های تامین منافع ملی کشورها در فضای مجازی محسوب می شود؛ براساس اطلاعات موجود، محتوای فارسی موجود در فضای وب حدود ۰.۹ درصد از حجم شبکه های جهانی را به خود اختصاص داده و حجم صفحات فارسی حدود یک درصد از کل صفحات موجود در وب را تشکیل می دهد.

​​