فناوری اطلاعات

نگرانی مقامات آمریکایی از همکاری آی بی ام با شرکت‌های فناوری چینی

منبع: فارس
مقامات آمریکایی از همکاری گسترده آی بی ام با شرکت‌های چینی در عرصه فناوری اظهار نگرانی کرده‌اند. آنها مدعی هستند که این شرکت‌ها پیوندهای نزدیکی با دولت چین دارند.
 
یکی از چهره‌های مهم فعال در عرصه فناوری در چین، شن چانشیانگ است که قبلا در زمینه تامین امنیت سایبری زرادخانه‌های موشکی این کشور و تحقیقات در مورد حفظ امنیت نیروی دریایی چین فعال بوده و تلاش هایی را برای کاهش وابستگی چین به فناوری‌های آمریکایی انجام داده است.
حال این مهندس نظامی 74 ساله که از مقامات برجسته حوزه امنیت سایبری چین است همکاری خود را با  شرکت آمریکایی آی بی ام بی سروصدا آغاز کرده تا استفاده از فناوری‌های کلیدی این شرکت در چین ممکن شود.
 
بر همین اساس آی بی ام در 16 ماه گذشته مجوزهای لازم را بر مبنای قوانین صادراتی آمریکا دریافت کرده تا اطلاعات مهمی را در زمینه سرورهای پیشرفته و نرم افزارهای مورد استفاده در آنها به شرکت چینی Teamsun ارائه دهد.
 
هدف چین از این کار خلق فناوری‌های بومی پیشرفته در این حوزه و پایان اتکا به محصولات آمریکایی به علت دغدغه های امنیتی آنان است.
 
با توجه به رقابت‌های گسترده سیاسی و اقتصادی چین و آمریکا این همکاری‌ها موجب نگرانی دولت اوباما شده و کاخ سفید در تلاش است انتقال فناوری‌های پیشرفته را به چین از طریق شرکت‌هایی همچون آی بی ام ناممکن کند. دولت آمریکا و منتقدان می‌گویند آی بی ام با این کار منافع بلندمت سیاسی و تجاری را فدای منافع کوتاه مدت اقتصادی خود می‌کند.
 
علیرغم این انتقادهای تند آی بی ام هنوز تغییری در رفتار خود نداده و طرح‌های فراوان تجاری خود را در چین کماکان دنبال می‌کند. انتقال دانش فنی ساخت تراشه‌های پیشرفته مورد استفاده در سرورها به شرکت چینی Suzhou PowerCore یکی دیگر از زمینه‌های همکاری دو طرف است. این شرکت تغییر استراتژی حرفه‌ای خود و توجه به خدمات کلود، دیتا و موبایل در کنار ارائه خدمات نرم افزاری، سخت افزاری و ... را نیز در این تصمیمات موثر می داند. ارائه این خدمات تنها در سه ماهه چهارم سال 2014 حدود 4.9 میلیارد دلار درآمد برای این شرکت به ارمغان آورده که 20 درصد از کل درآمد آی بی ام در قاره آسیا را در بازه زمانی یاد شده شامل می‌شود. باید منتظر ماند و دید این همکاری‌ها تا زمان کسب توانایی ساخت محصولات مستقل فناوری توسط چین ادامه می‌یابد یا دولت اوباما جلوی تداوم آن را خواهد گرفت.

​​