فناوری اطلاعات

توسعه اینترنت کارت زرد دارد؟

منبع: دنیای اقتصاد
پژمانفر، نماینده مجلس: وزیر ارتباطات را نسبت به توسعه پهنای باند اینترنت بازخواست نکردیم، چون توسعه‌ای در این زمینه اتفاق نیفتاده است
هفته گذشته روز پرکار و البته سختی برای وزیر ارتباطات بود. 
محمود واعظی، وزیر ارتباطات دولت یازدهم که با تکیه به آمارهای وزارتخانه ‌اش از دوبرابر شدن میزان کاربران اینترنتی و افزایش پهنای باند سخن می‌گوید،‌ سه‌شنبه هفته گذشته به خاطر اعتراض برخی نمایندگان مجلس در خصوص گرانی سرویس اینترنت، ‌توسعه این سرویس  و عدم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مورد انتقاد قرار گرفت. در نهایت نیز با قانع نشدن نمایندگان از پاسخ واعظی به این انتقادات، مجلس یازدهمین کارت زرد خود  را به نام او ثبت کرد.  
 
در واقع وزیر ارتباطات به خاطر شرایطی مورد انتقاد قرار می‌گیرد که به گفته خودش و بسیاری از معاونان وی از دولت گذشته برای او به ارث گذاشته شده است. وزیر ارتباطات که بعد از کسب رای اعتماد از مجلس بهبود سرعت و کیفیت اینترنت را جزو اولویت‌های کاری خود مطرح می‌کرد، چند ماه بعد اعلام کرد که وزارت ارتباطات میراث شبکه تکه پاره‌ای است که از دولت گذشته برای او باقی مانده و زمان زیادی لازم است تا این زیرساخت‌ها بهبود پیدا کند. با تمام این شرایط اما او و وزارت متبوعش توانسته طی یک‌سال و نیم گذشته میزان کاربران اینترنتی را از 3 میلیون نفر به 4 میلیون نفر افزایش دهد. از طرفی نیز او با برنامه‌های ویژه میزان پهنای باند بین‌الملل  را  از 71 گیگابایت بر ثانیه به 170 گیگابایت بر ثانیه رسانده است. اما گویا این برنامه‌ها باعث شده او زیر تیغ انتقاد برخی نمایندگان قرار بگیرد. نمایندگانی که در راس آنها نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس قرار دارد. نماینده‌ای که در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» ارائه آمار در خصوص افزایش میزان پهنای باند و تعداد کاربران از طرف وزیر را عوام‌فریبانه می‌داند و تاکید می‌کند این وزارتخانه طی مدت زمان فعالیتش کاری برای بهبود سرویس اینترنت کشور نکرده و همین سرویس بی‌کیفیت را با قیمت چند برابر به کاربران می‌فروشد.
 
 پژمانفر: وزیر ارتباطات مغالطه می‌کند
در حالی که طی چند روز گذشته و بعد از  اعطای کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات، سایت‌های خبری پر از انتقاد نسبت به این حرکت مجلس شده است اما پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است که رسانه‌ها حرف‌های او را به اشتباه منعکس کرده‌اند. 
چرا که او وزیر ارتباطات را به‌خاطر توسعه پهنای باند اینترنت بازخواست نکرده، چون توسعه‌ای در این زمینه اتفاق نیفتاده است. او در این خصوص و در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «سوال من از وزیر ارتباطات در خصوص گرانی اینترنتی بی‌کیفیت است که با قیمتی 10 برابر کشورهای دیگر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. انتقاد من به وزیر ارتباطات در خصوص گران‌فروشی این سرویس بود و اینکه چرا به بهانه توسعه پهنای باند اینترنت بی‌کیفیت و ناامن در اختیار کاربران می‌گذارند.»  او تاکید می‌کند که گفته می‌شود باید در این زمینه زیرساخت‌ها توسعه پیدا کند تا کیفیت بهتر شود اما توسعه‌ای طی یک‌سال اخیر در بخش اینترنت کشور رخ نداده است تا کیفیت بهتر شود. او در ادامه می‌افزاید: «وزیر ارتباطات صحبت از افزایش تعداد کاربران می‌کند که این حرف یک مغالطه است و اظهارات ایشان را یک متخصص در این بخش نمی‌تواند
 بپذیرد.» 
وی در پاسخ به این سوال که چرا مجلس به  زمینه‌هایی چون  افزایش سرعت اینترنت وارد نمی‌شود و راه‌حلی برای این معضل پیدا نمی‌کند، می‌گوید: « مجلس نمی‌تواند به هر مساله‌ای به صورت خاص وارد شود و وزارت ارتباطات در این زمینه باید پاسخگوی شورای عالی فضای مجازی باشد. شورایی که بالاترین و مهم‌ترین مرجع در این زمینه است، اما وزارت ارتباطات به این شورا هم پاسخگو نیست و آن‌طور که مشخص است وزیر ارتباطات این شورا را تعطیل کرده است.  
 کاربرانی که سرعت بهتر می‌خواهند 
در مقابل اظهارات پژمانفر و انتقادهای برخی  نمایندگان مجلس نسبت به کم کاری وزارت ارتباطات در بخش اینترنت اما کاربران نهایی این سرویس نظر دیگری دارند. برای مثال مانی بهروز، دانشجوی علوم‌ارتباطات با اعلام اینکه بخش قابل ‌توجهی از کارهایش را با اینترنت انجام می‌دهد اعلام می‌کند که او حاضر است برای اینترنت با کیفیت هر قیمتی پرداخت کند و در انتخاب یک سرویس اینترنتی قیمت برایش اهمیتی ندارد.
 این دانشجو تاکید می‌کند که در حال حاضر برای تهیه یک پرس غذا از بیرون باید رقمی بین 20 تا 30 هزار تومان پرداخت شود بنابراین پرداخت ماهانه 15 تا 20 هزار تومان برای سرویس اینترنت رقم بالایی نیست. 
در همین زمینه شیدا آفاق، فعال اینترنتی به راحت شدن دریافت سرویس اینترنت اشاره می‌کند و می‌گوید: «مدت‌ها بود که در محل زندگی من هیچ شرکتی خدمات اینترنتی ارائه نمی‌داد اما بالاخره 6 ماه پیش بود که باخبر شدم می‌توانم از مرکز مخابراتی نزدیک به محل زندگی‌ام سرویس اینترنت دریافت کنم.» او تاکید می‌کند که چنین مشکلی را بسیاری دیگر از دوستان و اطرافیان او نیز داشته‌اند، اما طی چند ماه گذشته با فراهم شدن امکانات لازم افراد زیادی می‌توانند از سرویس اینترنت استفاده کنند. آفاق تایید می‌کند که هرچند کیفیت و سرعت قابل ملاحظه‌ای را در مقایسه با کاربران خارجی دریافت نمی‌کند، اما همین که بعد از سال‌ها انتظار توانسته سرویس اینترنت خانه‌اش را راه‌اندازی کند خوشحال است. 
 
 کارت زرد برای توسعه 
کمیسیون فرهنگی مجلس در گزارش رسیدگی به سوالات وزیر ارتباطات آورده است که در ماده دو قانون برنامه پنجم تکلیفی را درباره لزوم ارائه پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم معین کرده است، آیا پیوست فرهنگی برای طرح مهم ارائه شده است؟ و چرا در توسعه پهنای باند به توانایی و ظرفیت‌های داخلی اهمیت داده نمی‌شود؟ محمود واعظی وزیر ارتباطات هم در جواب به این سوال‌ها گفته است:  هنگامی که مسوولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را پذیرفتم، متوجه شدم که از تمام تکالیف برنامه پنجم برعهده این وزارتخانه تنها 14 درصد انجام شده است در صورتی که بنده متعهد شده‌ام تا پایان سال 94 این تکالیف را انجام دهم. واعظی در مجلس در پاسخ به انتقادها در خصوص افزایش پهنای باند اعلام کرده بود چگونه می‌توان شبکه ملی اطلاعات را بدون افزایش پهنای باند اجرا کرد. 
همچنین واعظی با انتقاد از آمار 5 درصدی مطرح شده در خصوص میزان پیشرفت حوزه شبکه ملی اطلاعات گفت: واقعا نمی‌دانم این اطلاعات از کجا می‌آید، از زمانی که بنده مسوولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را عهده‌دار شده‌ام پهنای باند داخل کشور 500گیگابایت بر ثانیه بوده است در صورتی که امروز پهنای باند داخل کشور به 2400 گیگابایت بر ثانیه افزایش یافته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پهنای باند بین‌الملل 71 گیگابایت بر ثانیه بوده است در حالی که امروز به 170 گیگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرده است. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سرانه باند بین‌الملل حدود یک کیلو بیت بر ثانیه بوده است گفت: اکنون این سرانه به 5/ 2 کیلوبیت رسیده است.
به باور بسیاری از کارشناسان حوزه اینترنتی اگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این توسعه را در بخش پهنای باند کشور انجام نمی‌داد، ‌ایران در وضعیت بسیار بدتری قرار می‌گرفت.
در همین زمینه محمد‌رضا کریمی، رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی تهران می‌گوید: «اگر طی یک سال اخیر توسعه‌ای در بخش پهنای باند اینترنت نداشتیم از بسیاری از برنامه‌ها از جمله تبدیل شدن به‌هاب منطقه عقب می‌افتادیم. وزارت ارتباطات طی مدت فعالیت خود با افزایش میزان پهنای باند کشور توانسته به نیاز بسیاری از مردم در این زمینه پاسخگو باشد.» کریمی با اعلام اینکه به عنوان یک فعال در این بخش، توسعه قابل توجهی در این بخش دیده می‌شود فعالیت‌های وزارت ارتباطات در بخش توسعه پهنای باند را ارزشمند می‌داند و تاکید می‌کند نمایندگان مجلس در حالی از گرانی اینترنت سخن می‌گویند که طی چند سال گذشته با توجه به مشکلات اقتصادی فعالان اینترنتی قیمت این سرویس را ثابت نگه داشته‌اند.  همچنین رمضان‌علی سبحانی‌فر،‌ عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: « اگر وزیر ارتباطات همین توسعه فعلی را نمی‌داد کشور با وضعیت بسیار بدی روبه‌رو می‌شد. به جرات می‌گویم وزارت ارتباطات طی یک سال و چند ماه گذشته توانسته با توسعه زیرساختی به بسیاری از کاربران که سال‌ها در صف دریافت اینترنت بودند پاسخگوباشد.» 
وی با اعلام اینکه انتقادهای برخی نمایندگان از وزیر ارتباطات توجیه‌پذیر نیست تاکید می‌کند چطور نمایندگان می‌گویند در بخش اینترنت توسعه‌ای رخ نداده در حالی که تعداد کاربران اینترنت در یک سال اخیر دو برابر شده است.    
این نماینده مجلس اعلام می‌کند که اگر چه کیفیت و سرعت اینترنت هنوز به مرحله قابل قبولی نرسیده است اما وزارت ارتباطات با برنامه‌های ویژه و تشکیل کارگروه‌های مخصوص در این زمینه در تلاش برای بهبود وضعیت اینترنت کشور است.

​​