فناوری اطلاعات

طرح‌های کلان الکترونیکی در دستور کار وزارت اقتصاد/ تمام سامانه‌های اقتصادی کشور یکپارچه می‌شود

منبع: فناوران
وزیر امور اقتصادی و دارایی از وجود هشت پروژه در دست اجرای این وزارتخانه همزمان با برنامه جامعی که تدوین شده است خبر داد و گفت: اجرای طرح نظام جامع مالیاتی که استان کرمانشاه بعنوان پایلوت اجرای آن مشخص شده است از جمله این پروژه‌هاست.
 
وی تاکید کرد که اصلاح نظام مالیاتی کشور از مهمترین برنامه‌های وزارت اقتصاد است زیرا باعث کاهش وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی بسیار حیاتی و مهم است. نظام یکپارچه نوین گمرکی در چارچوب طرح ساماندهی تجارت فرامرزی از دیگر پروژه‌هایی بود که طیب نیا به آن اشاره کرد و افزود: با اجرای این پروژه بود که سال ۹۳ موفق شدیم ۶۵ درصد در درآمدهای گمرکی افزایش ایجاد کنیم.
طیب نیا همچنین راه اندازی خزانه داری الکترونیک را از دیگر پروژه‌های این وزارتخانه برشمرد و گفت: با راه اندازی این سامانه، ارتباط آنلاین میان خزانه داری و همه دستگاه‌های ذیربط برقرار می‌شود.
پروژه یکپارچه سازی تبادل اطلاعات الکترونیک برای مرتبط کردن همه سامانه‌های اقتصادی کشور از دیگر طرح‌هایی بود که به گفته وزیر اقتصاد در دستور کار قرار گرفته است.
طیب نیا گفت: این وزارتخانه همچنین پروژه ای برای روزآمد کردن و متوازن سازی نظام مالیاتی و اصلاح شاخص‌هایی چون نظام بانکی، بهبود و ارتقای بازار سرمایه کشور و... در دست اجرا دارد تا از چالش‌های جدی که در نظام مالی کشور با آن مواجه هستیم، کاسته شود. پروژه مدیریت بدهی و دارایی‌های دولت نیز در دست اجرا است.
وزیر اقتصاد در این مورد، اظهار کرد: تا امروز هیچ سامانه‌ای برای شناسایی بدهی‌های دولت وجود نداشته است اما ما تصمیم داریم با ایجاد سامانه‌ای بدهی‌های دولت را شناسایی و به صورت لحظه ای بتوانیم آنها را رصد کنیم.
وی تاکید کرد که دولت هم اینک به بخش خصوصی بدهی‌های زیادی دارد و چون پرداخت نشده است در نتیجه بخش خصوصی نیز از توان بازپرداخت بدهی‌های شان به بانکها عاجز می‌شوند و این دومینو متاسفانه به فضای کسب و کار آسیب رسانده است.
وی همچنین مدیریت دارایی‌های دولت را با این هدف عنوان کرد که دارایی‌های دولت به سرمایه تبدیل شوند و در ادامه گفت: پروژه بهبود فضای کسب و کار هم از دیگر پروژه‌ها است.
طیب نیا تاکید کرد: اگر فضای کسب و کار بهبود یابد، شاهد رونق مشارکت بخش خصوصی خواهیم بود ضمن اینکه اگر خواهان چابک سازی بخش خصوصی و کاستن از بار اقتصاد دولتی هستیم ناگزیر باید این برنامه را در دستور کار قرار دهیم. وی تاکید کرد: با اجرای این برنامه مودیان غیر از پرداخت مالیات، هزینه دیگری نمی‌پردازند و بانک‌ها هم باید زمینه دسترسی آسان فعالان اقتصادی به تسهیلات را فراهم نمایند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: همه باید بپذیریم که امروز در جنگی قرار داریم که از جنگ تحمیلی هم سخت تر است و اگر می‌خواهیم موفق شویم باید مدیریت جهادی داشته باشیم.
وی تاکید کرد: کشورمان آنقدر ظرفیت دارد تا در حوزه اقتصادی بتواند شکوفا شود و نشانه این کار هم بهبود ۲۲ پله ای فضای کسب و کار در ایران بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید است.
وزیر اقتصاد گفت: دولت برای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی برنامه‌هایی دارد که از آن جمله می‌توان به تمرکز دولت روی حوزه‌هایی چون افزایش درآمدهای گمرکی، درآمدهای مالیاتی و... اشاره کرد. وی گفت: افزایش ۶۵ درصدی درآمد گمرکی، رشد ۹۵ درصدی سود سهام دولت و رشد ۴۲ درصدی درآمدهای مالیاتی از جمله آثار اجرای این برنامه‌ها بوده است. طیب نیا گفت: قرار است سامانه‌ای در دولت راه اندازی شود تا اطلاعات مودیان مالیاتی و فعالان عرصه صادرات و واردات را ثبت کند و به این ترتیب راه برای هرگونه فرار مالیاتی بسته شود.

​​