فناوری اطلاعات

افزونه گوگل برای حفاظت از کاربران در برابر فیشینگ

منبع: هفت صبح
گوگل افزونه‌ای برای مرورگر گوگل‌کروم ارائه کرده که به کاربران کمک می‌کند سایت‌های جعلی که با هدف ربودن پسورد آنها طراحی می‌شوند را شناسایی کنند و در صورت لزوم بلافاصله رمز عبورشان را تغییر دهند.
 
تیم عظیم امنیتی کمپانی گوگل هرچقدر هم که با تدابیر پیچیده و پیشرفته راه‌های نفوذ هکرها به اکانت‌های شخصی کاربران را سد کنند٬ باز هم ممکن است جعل هکرها و صفحات فریبنده‌ای که برای ربودن پسوردها طراحی می‌کنند آن‌قدر متقاعدکننده باشد که کاربر را ترغیب به وارد کردن نام کاربری و رمز عبور کند و همین کافی است تا کاربر بی‌خبر از نفوذ به سادگی در دام هکرها گرفتار شود و کلید زندگی آنلاین‌اش را ناآگاهانه به دست آنها بسپارد.
گوگل برای حمایت از کاربرانش در سراسر جهان در برابر این‌گونه حملات سایبری که به حملات «فیشینگ» (Phishing) مشهورند٬ به تازگی افزونه‌ای به نام Password Alert یا «هشدار رمزعبور» منتشر کرده که کاربران می‌توانند به سادگی با نصب آن تشخیص دهند که کدام صفحات وب واقعا صفحه ورود به سرویس‌های گوگل و کدام‌ها جعلی‌اند.
در حملات فیشینگ که از رایج‌ترین و موثرترین انواع حملات سایبری‌اند٬ هکرها با ارسال لینک‌ها٬ پیام‌ها و ایمیل‌های جعلی و نیز شبیه‌سازی محیط وب‌سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین مشهور٬ کاربر را به صفحاتی هدایت می‌کنند که در آن پسورد یا دیگر اطلاعات خصوصی خود را وارد کند٬ اما وارد کردن پسورد در چنین صفحاتی مساوی است با بر باد رفتن کنترل اکانت و سپردن آن به دست هکرها.
افزونه Password Alert پاسخ تیم امنیتی گوگل به حملات فیشینگ است. متخصصان امنیت گوگل می‌گویند حملات فیشینگ آن‌قدر پیچیده و حرفه‌ای شده‌اند که در ۴۵ درصد موارد کاربران را به دام می‌اندازند.
به گفته آنها از مجموع ایمیل‌های رد و بدل شده در جی‌میل٬ ۲ درصد آن حاوی لینک‌هایی به صفحات جعلی هکرها است که صرفا برای ربودن داده‌های خصوصی کاربران طراحی شده‌اند.
با نصب این افزونه٬ وقتی می‌خواهید پسورد خود را در صفحه‌ای وارد کنید گوگل بلافاصله چک می‌کند که این صفحه اصلی ورود به سرویس‌های این کمپانی است یا جعلی و ساخته دست هکرها.
در صورتی که افزونه تشخیص دهد کاربر در آستانه به دام افتادن است٬ هشداری برای‌تان ارسال می‌کند و می‌گوید این صفحه نسبتی با گوگل نداشته و بهتر است پسوردتان را هرچه سریع‌تر تغییر دهید. از آنجا می‌توان با یک کلیک٬ برای تغییر پسورد اقدام کرد.
گوگل می‌گوید وب‌گردی امن و آسوده کاربران٬ از نگرانی‌های مهم این کمپانی است و برای ارتقاء امنیت یک میلیارد کاربر مرورگرهای کروم٬ فایرفاکس و سافاری٬ این سرویس را ارائه کرده تا بتوانند به‌طور چشمگیری از آسیب‌پذیری‌های امنیتی خود در برابر تکنیک‌های مهندسی اجتماعی و حملات فیشینگ بکاهند.
از آنجایی که این افزونه متن‌باز است٬ گوگل ابراز امیدواری کرده که دیگر سرویس‌ها و کمپانی‌ها هم با بهره‌گیری از این کد در آینده این امکان را برای کاربران‌شان فراهم کنند.

​​