فناوری اطلاعات

امنيت در فضاي مجازي با رعايت قوانين حاکم برآن

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
رئيس پليس فتا آذربايجان شرقي اظهار داشت : با رعايت قوانين حاکم بر فضاي مجازي ميتوانيم امينت را براي خود و ديگران در اين فضا فراهيم نماييم. 
 
رئيس پليس فتا آذربايجان شرقي سرهنگ محمد "قاسملو " سخنان خود را با معرفي پليس فتا و اهداف و ماموريت هاي فرا روي اين پليس آغاز و خاطر نشان ساخت: مسئله امنيت در فضاي مجازي اين است که کاربران استفاده بهينه از اينترنت را بدانند و خود را ملزم به رعايت قوانين مرتبط پايبند باشند. 
اين مقام انتظامي افرود: اين پليس در مورد پرونده ها به دو صورت اقدام مي کند اول اينکه از طريق مرجع قضايي مرجوعه به اين پليس ارسال و روش دوم هم خود کارشناسان اين پليس در فضاي مجازي گشت زده و در صورت مشاهده محتواي مجرمانه آنها را به مقام قضايي منعکسو بعد از اخذ دستور قضايي اقدام مي کند. 
وي تصريح کرد :. مهمترين جرايم رايانه اي در استان و كشور برداشت غير مجازاينترنتي از حساب هاي بانكي است كه با ارسال پيامكهاي با عنوان برنده شدن جايزه براي مردم و با اغفال و تطميع افراد ،شماره حساب و رمز آنان را اخذ و حسابشان را خالي مي كنند. جرايم اخلاقي و نشر اكاذيب در رتبه هاي بعدي قرار دارد. 
وي در ادامه بيان نمود: والدين در صورت نياز به استفاده از اينترنت با دوست شدن و همسو بودن با فرزندان خود از اينترنت با هم استفاده كنند وبا ارتباط صميمي و آموزش فرزندان خود از گرفتار شدن آنان در خطرات فضاي مجازي جلوگيري كنند. زيرا كه خطرات فضاي مجازي خيلي بيشتر از خطرات محيط واقعي است و با هويت هاي غير واقعي وارد اينترنت بشوند و از ارسال و انتشار عكس خود علي الخصوص عكس هاي خانوادگي در فضاي مجازي خودداري كنند . 
رئيس پليس فتا آذربايجان شرقي در پايان خاطرنشان کرد : به همشهريان عزيز توصيه مي شود در حد امکان گوشي تلفن همراه و حافظه جانبي رايانه خود را که اطلاعات شخصي و عکس هاي خصوصي در آن دارند نفروشند ، چون بعضي افراد فکر مي کنند که با حذف اطلاعات حافظه آن اطلاعات به صورت واقعي حذف مي شوند سخت در اشتباه بوده و هنگاهي که فرد خريدار کمي کنجکاو باشد با بعضي از نرم افزار ها که قابليت بازيابي اطلاعات را دارند مي توانند اطلاعات داخل حافظه را برداشته نمايد.
 

​​