بازار سرمایه

تاخیر عمدی دولت ترکیه برای برگزاری مزایده مخابراتی 4G

دولت ترکیه برنامه خود برای برگزاری مزایده طیف باند مخابراتی نسل چهارم شبکه‌های مخابراتی موسوم به 4G را با تاخیر برگزار می‌کند و در آخرین بیانیه خود این اتفاق را به سه ماه بعد موکول کرده است.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در بیانیه جدید وزارت حمل‌ونقل، امور دریایی و ارتباطات ترکیه گفته شد که این سازمان با مرکز تنظیم قوانین مخابراتی و رادیویی موافقت کرده است تا با ایجاد تاخیر در جریان برگزاری مزایده، زمان بیشتری برای آماده‌سازی امکانات لازم در اختیار داشته باشد.

در این بیانیه گفته شد که ترکیه به خدمات ارتباطی پیشرفته‌تری نیاز دارد و همان طور که «طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور گفته است، ترکیه می‌بایست شبکه مخابراتی 4G را کنار بگذارد منتظر عرضه نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی باشد.

در زمانی که رئیس جمهور ترکیه این سخنان را به میان آورد چندان جدی گرفته نشد. اما او فشارهایی را بر رگولاتوری ترکیه وارد کرد تا مزایده طیف باند مخابراتی 4G به تعویق بیفتد و تا طی این دوره زمانی امکان عرضه خدمات 5G فراهم شود.

این مزایده برای طیف باند 390 مگاهرتزی برگزار می‌شود و قانون‌گذار مخابراتی ترکیه اعلام کرده است که مدیریت مزایده را برعهده می‌گیرد. گفته می‌شود که در این مزایده دست‌کم سه شرکت مخابراتی حضور خواهند داشت. سه اوپراتور موبایلی ترکیه هم‌اکنون با نام‌های Turkcell، Vodafone و Avea فعالیت می‌کنند.

اگر دولت ترکیه باز هم از برگزاری مزایده طیف باند مخابراتی 4G جلوگیری نکند، این اتفاق در ماه آگوست انجام خواهد شد.


​​