باندپهن

مخالفت گسترده سازمان‌های بزرگ جهان با طرح Internet.org فیس‌بوک

در ماه مه از سال جاری میلادی شرکت فیس‌بوک اعلام کرد پروژه Internet.org درهای خود را به روی شرکت‌های مختلف باز می‌کند تا به آنها امکان دهد سایت‌های خود را به مجموع خدمات کنونی بیافزایند و بتوانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این اقدام فشارها و انتقاداتی را به دنبال داشت و برخی گروه‌ها اعلام کردند که فیس‌بوک با انجام این کار بی‌طرفی اینترنت را زیرپا می‌گذارد.

با وجود اینکه فیس‌بوک برخی تغییرات را در طرح Internet.org ایجاد کرده است، بسیاری از سازمان‌ها هنوز با آن مشکل دارند. در آخرین اقدام 23 سازمان از سراسر جهان نامه سرگشاده‌ای را منتشر کردند و لیست نگرانی‌های خود در مورد این پروژه را مطرح نمودند.

در این نامه مشکلاتی مطرح شد که فیس‌بوک در جریان توسعه طرح Internet.org هیچ توجهی به آنها ندارد و گفته می‌شود که ضمن به خطر انداختن آزادی بیان، حریم شخصی را هم زیرپا می‌گذارد.

در قسمتی از این نامه نوشته شد: «ما از پیامدهای طرح Internet.org در زمینه حریم شخصی کاربران بسیار نگران هستیم. سیاست‌های حفظ حریم شخصی در شرکت فیس‌بوک حمایت‌های لازم را از کاربران جدید اینترنتی انجام نمی‌دهد و برخی از این افراد نمی‌دانند که داده‌هایشان چگونه توسط این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد».

«مارک زاکربرگ» مدیرعامل فیس‌بوک در تاریخ 4 مه در یک فایل ویدیویی توضیح داد که معتقد است این شرکت پلتفورم جدید خود را به گونه‌ای تکمیل می‌کند که به بی‌طرفی اینترنت احترام می‌گذارد و طی آن قصد دارد بیش از 4 میلیارد نفری که هم‌اکنون به اینترنت دسترسی ندارند را وارد دنیای مجازی کند.

لازم به ذکر است که «بنیاد مرز الکترونیک» نیز روز جاری نامه جداگانه‌ای منتشر کرد و در عنوان آن نوشت: «پروژه Internet.org بی‌طرف نیست، ایمن نیست و یک اتفاق اینترنت جامع نیست». در این نامه نیز لیستی از نگرانی‌های مربوط به این طرح مطرح شد.


​​