تلفن همراه

روسیه بدنبال کنار گذاشتن اندروید و آی اُ اس

منبع: ایسنا
روسیه در تلاش برای کاهش وابستگی به فناوریهای غربی قصد دارد سیستم عامل مستقلی را برای گوشی‌های هوشمند تولید کند.
 
نیکلای نیکیفورو - وزیر ارتباطات روسیه اعلام کرد که این کشور قصد دارد سیستم عامل اندروید گوگل و آی اُ اس اپل را با یک نرم افزار جدید برپایه "سیل‌فیش" که یک سیستم عامل موبایلی منبع آزاد ساخته شده توسط شرکت فنلاندی "جولا" است، جایگزین کند.
 
مسئولان شرکت جولا اوایل ماه جاری میلادی برای مذاکره درباره این سیستم عامل جدید با اعضای جامعه فناوری روسیه دیدار کردند.
 
به گزارش روزنامه آر بی سی روسیه نیکوفورو گفت که بدنبال کاهش وابستگی روسیه به فناوری‌های خارجی طی 10 سال آینده از 95 درصد به 50 درصد است.
 
این در شرایطی است که روسیه به دلیل مواجهه با تحریمهای روز افزون غرب به دلیل بحران اوکراین، در تلاش یرای پیشبرد استقلال صنایع خود از فناوری غربی است.
 
روسیه در عین حال به دنبال سیستم عاملی است که در داخل کشور ساخته شده باشد و بوسیله ماموریتهای مخفیانه آژانس امنیت ملی آمریکا قابل رهگیری نباشد.
 
سال گذشته اپل و شرکت نرم افزاری اس پی ای آلمان با افشای کد منابع خود به دولت روسیه مخالفت کردند.
 
با توجه به اینکه گزینه های کمی برای روسیه باقی مانده، این کشور تصمیم گرفته که سیستم عامل موبایلی خود را بسازد.
 
سیستم عامل سیل‌فیش در حال حاضر تنها نیم درصد سهم بازار روسیه را به خود اختصاص داده است. این آمار حتی از سهم بازار ویندوز فون مایکروسافت و سیستم عامل بلک بری نیز کمتر است. اما این نرم افزار آینده دار به نظر میرسد زیرا تنها سیستم عامل موبایلی منبع آزاد در بازار است.
 
نیکوفورو افزود: موفقیت این سیستم عامل به راحتی کاربران و سازندگان گوشی با آن بستگی دارد. روسیه در حال حاضر به سازندگان داخلی اپلیکیشن برای نوشتن برنامه سیل‌فیش به جای دیگر پلت‌فورمها پول می‌دهد.

​​