فناوری اطلاعات

درخواست شرکت‌های فناوری از اوباما: با رمزگذاری داده‌ها مخالفت نکنید

منبع: دنیای اقتصاد
برخی شرکت‌های بزرگ فناوری، سازمان‌های مدافع حقوق مدنی و متخصصان امنیتی در نامه‌‌ای به اوباما از وی خواسته‌اند طرح اجبار به کاهش رمزنگاری را رد کند. 
 
در این نامه که مدیران شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، فیس بوک، اپل و مایکروسافت آن را امضا کرده‌اند در مورد پیامدهای ناخواسته سیاست‌هایی که به منظور تضعیف فناوری‌های رمزگذاری وضع می‌شوند هشدار داده شده است.  در دو سال اخیر و به خصوص پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن در مورد همکاری شرکت‌های فناوری آمریکا با کاخ سفید برای جاسوسی از کاربران اینترنت و تلفن همراه، این شرکت‌ها تلاش کرده‌اند فناوری‌های رمزگذاری اطلاعات را روی تولیداتشان تقویت کنند تا حریم شخصی کاربران در برابر جاسوسی‌های دولتی محفوظ بماند.  برای مثال، شرکت اپل مدعی است داده‌های کاربران آی‌فون 6 را به گونه‌ای رمزگذاری می‌کند که به جز خود کاربر گوشی هیچ فردی و از جمله اپل نمی‌تواند به این داده‌ها دسترسی یابد. اما اقداماتی از این دست با اعتراض اف‌بی‌آی و آژانس امنیت ملی آمریکا مواجه شده که می‌گویند نتیجه این کار به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا است، زیرا تروریست‌ها، جاسوسان خارجی، هکرها و جانیان هم می‌توانند از فناوری‌های یاد شده سوءاستفاده کنند. 
کاخ سفید فعلا در حال بررسی موضوع است، اما ممکن است از وضع قوانینی حمایت کند که بر اساس آن شرکت‌های فناوری مجبور به استفاده از شیوه‌های خاصی از رمزگذاری اطلاعات شوند که توسط پلیس و نهادهای جاسوسی ایالات متحده قابل رمزگشایی باشد. 
شرکت‌های فناوری این روش را خطرناک دانسته و معتقدند اگر قرار باشد شیوه‌های رمزگذاری داده‌ها به طور عمدی دچار نقاط ضعف و ابزاری برای نفوذ باشند، علاوه بر ماموران دولتی هر کسی می‌تواند از آنها سوءاستفاده کند، بنابراین این روش هم به نتیجه نمی‌رسد.

​​